Artykuły

Bytom. Wszystkie nagrody Konkursu im. Adama Didura

Zakończyliśmy jubileuszową, IV edycję Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej imienia Adama Didura, organizowanego przez Operę Śląską w Bytomiu przy współpracy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Pierwszą miejsce na podium zajął Matheus Pompeu z Brazylii! Otrzymał nagrodę finansowa w wysokości 64 tys. 500 zł (równowartość 15 tys. EUR).

W niedzielę 7 kwietnia, w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się Gala wręczenia nagród i Koncert laureatów. Repertuar przygotowano tak, aby nawiązywał on do Roku Moniuszkowskiego, obchodzonego z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. Artyści zaprezentowali się w ariach z takich spektakli operowych jak "Straszny dwór" , "Halka" i "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki oraz "Król Roger" Karola Szymanowskiego, "Romeo i Julia" Charlesa Gounoda i "Rigoletto" Giuseppe Verdiego. Podczas gali, specjalną nagrodę - Pierścień Patrioty - odebrał też Wiesław Ochman, przewodniczący jury. Nagrodę przyznaje Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego, a wręczona została z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w 100-lecie odzyskania niepodległości RP.

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki im. Adama Didura odbywał się w dniach od 31 marca do 7 kwietnia. Zakwalifikowało się do niego 76 uczestników z 13 krajów m.in. Chin, Brazylii, Australii, Libanu, Izraela, Rosji.

W ostatnim III etapie wystąpiło 11 solistów, a w sumie podczas całego konkursu zaprezentowano około 260 arii. Usłyszeliśmy te najbardziej popularne wśród melomanów, ale nie zabrakło też prezentacji wyjątkowo oryginalnych o bardzo dużym stopniu trudności. Jury zgodnie podkreśliło wysoki poziom wokalny wszystkich uczestników konkursu.

Śpiewaków oceniało jury w składzie: Wiesław Ochman (przewodniczący), prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber (zastępca przewodniczącego) , dr Michael Nemeth , prof. Feliks Widera i Wasyl Wowkun.

I nagrodę odebrał Matheus Pompeu, tenor z Brazylii. II nagrody nie przyznano. III nagrodę (24 080 zł - równowartość 5 tys. 600 EUR) otrzymali ex aequo reprezentanci Polski - Marcelina Beucher, Szymon Mechliński i reprezentantka Rosji Aleksandra Rybakova. Jury konkursowe przyznało też trzy wyróżnienia (12 tys. 900 zł - równowartość 3 tys. EUR), które odebrali : Bożena Bujnicka (Polska), Sergey Kaydalov (Rosja) i Hanna Okońska (Polska). Przyznano także nagrody specjalne.

- Chciałbym wszystkim bardzo serdecznie pogratulować. To był trudny wybór, bo wszyscy śpiewacie wspaniale. Cieszę się, że poziom, który państwo zaprezentowali, jest światowy jeśli chodzi o konkursy. Mam zaszczyt uczestniczyć jako przewodniczący w kilku konkursach na świecie i przyznam, że ten jest wyjątkowy. Śpiewacie rewelacyjnie, a co najważniejsze, macie wspaniałe operowe głosy; niezwykłą energię, piękną barwę. Jestem zachwycony waszym udziałem - zwrócił się do laureatów po ogłoszeniu wyników, przewodniczący jury Wiesław Ochman.

Przesłuchania trwały 5 dni. Jurorzy spędzili ponad 30 godzin oglądając występy oraz debatując na obradach. Pierwszy etap, który trwał dwa dni, odbywał się w zabytkowych wnętrzach auli im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Kolejne występy mogliśmy podziwiać już na scenie Opery Śląskiej.

Uczestnicy śpiewali po 2 arie w I etapie, a w II i III etapie mogliśmy ich usłyszeć już w rozszerzonym repertuarze - trzech arii. Repertuar, w którym się zaprezentowali był niezwykle bogaty. Znalazły się w nim utwory kompozytorów tworzących na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Usłyszeliśmy więc arie zarówno z dzieł Claudio Monteverdiego, jak i fragmenty muzyczne, które skomponował Gian Carlo Menotti. Wśród najczęściej wybieranych arii były te m.in. z oper "Halka" i "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki oraz "Czarodziejski flet" i "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Nowością w tej edycji była transmisja online II i III etapu konkursu. Dzięki temu melomani, którzy osobiście nie mogli uczestniczyć w przesłuchaniach, mieli okazję obejrzeć występy w internecie, za pośrednictwem strony www.adamdidur.com . Sponsorem transmisji był Śląski Holding Przemysłowy. Między transmisjami działało studio konkursowe, w którym jurorzy i goście na gorąco dzielili się swoimi wrażeniami. Najwięcej emocji wzbudził III etap, podczas którego finaliści śpiewali arie w kostiumach i z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej, a jury oceniało także grę sceniczną wykonawców. Koncert Największych Hitów Operowych w wykonaniu laureatów, powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym byli wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Opera Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Nagrody specjalne

Nagrodę dla najlepszego akompaniatora

4 300 zł (równowartość 1 000 EUR) otrzymuje

MIRELLA MALORNY-KONOPKA

*

Nagrodę dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca - Maxymiliana Bylickiego

10 000 zł za najlepiej wykonaną arię polskiego kompozytora otrzymuje

VIKTOR YANKOVSKYI

*

Nagrodę Prezydenta Miasta Bytom - Mariusza Wołosza

10 000 zł dla ulubieńca publiczności otrzymuje

MARCELINA BEUCHER

*

Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice - Marcina Krupy

10 000 zł dla najlepszego polskiego uczestnika Konkursu otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

*

Nagrodę Prezydenta Rady Głównej Business Centre Club - Andrzeja Kubasiewicza

10 000 zł dla najlepszego basa Konkursu im. Adama Didura otrzymuje

ARKADIUSZ JAKUS

*

Nagrodę dyrektora Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, pełnomocnika ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki - Waldemara Dąbrowskiego

Zaproszenie do udziału w uroczystym, plenerowym koncercie, który odbędzie się w dniu urodzin Kompozytora 5 maja 2019 roku - za najlepiej wykonaną arię Stanisława Moniuszki otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

*

Nagrodę sekretarza generalnego i dyrektora artystycznego Musikverein w Grazu Michaela Nemetha

Zaproszenie do udziału w specjalnym programie dla najbardziej utalentowanych młodych śpiewaków w sezonie artystycznym 2020/21 w Musikverein w Grazu otrzymuje

HANNA OKOŃSKA

*

Nagrodę dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu Renaty Borowskiej-Juszczyńskiej

Zaproszenie do udziału w spektaklu operowym w sezonie artystycznym 2019/20 - dla laureata I miejsca Konkursu otrzymuje

MATHEUS POMPEU

*

Nagrodę dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej - Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd

Zaproszenie do udziału w spektaklu operowym w sezonie artystycznym 2019/20 otrzymuje

PAWEŁ TROJAK

*

Nagrodę dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi - Krzysztofa Marciniaka

Zaproszenie do udziału w spektaklu Stanisława Moniuszki w sezonie artystycznym 2019/20 otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

*

Nagrodę prezesa zarządu Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego - Adama Bali

Zaproszenie do udziału w koncercie Międzynarodowego Festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego" w Filharmonii Narodowej we Lwowie w 2019 roku otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

*

Nagrodę specjalną redaktor naczelnej - właścicielki magazynu PRESTO - Kingi A. Wojciechowskiej Roczna opieka medialna o wartości 9 600 zł otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI

BOŻENA BUJNICKA

*

Na wniosek Jury przyznano dodatkowo nagrody pozaregulaminowe.

Nagroda Prezydenta Miasta Zawiercie na wniosek Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana

Udział w Festiwalu w Zawierciu w październiku 2019

ELWIRA JANASIK

PATRYK WYBORSKI

*

Nagroda Dyrektora Generalnego Lwowskiej Opery Narodowej Wasyla Wowkuna

Zaproszenie do udziału w spektaklu "Traviata" w sezonie artystycznym 2019/20

MARCELINA BEUCHER

*

Nagrodę dyrektora castingu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Izabeli Kłosińskiej

Zaproszenie do udziału w spektaklu "Halka (Wileńska)" w sezonie artystycznym 2019/20

SZYMON MECHLIŃSKI

****

O nagrodzonych

Matheus Pompeu - Brazylia - tenor. Ur. 28 grudnia 1987 r. w Trs Coraçes (Brazylia). Uczestnik programu Centre de Perfeccionament Plácido Domingo w Walencji. Występował na wszystkich najważniejszych scenach operowych Brazylii: Theatro Municipal de So Paulo, Theatro Municipal do Rio de Janeiro i Palácio das Artes w Belo Horizonte. W Europie występował dotychczas m.in. w Niemczech oraz na scenie Opery Narodowej w Warszawie.

Ostatnio śpiewał i nagrał partię Jontka w "Halce" Moniuszki na Festiwalu Chopin i jego Europa zorganizowanym przez Instytut Chopinowski w sierpniu 2018 r. We wrześniu zaśpiewał partię tenora w "Petite Messe Solennelle" Rossiniego na Musikfest Bremen, w Niemczech, wraz z Fabio Biondim oraz Europa Galante. Śpiewał także podczas spektaklu sylwestrowego w Teatrze Wielkim wraz z Arturem Rucinskim, Marią Agrestą oraz Francesco Demuro. W styczniu zaśpiewał partię Jontka w Teatrze Wielkim na rozpoczęcie obchodów Roku Moniuszkowskiego i został nagrodzony owacją na stojąco.

PRZYSZŁE ANGAŻE

Matheus pojawi się w Elbphilharmonie Hamburg w operze Monteverdiego pt. "Il Ritorno d´Ulisse in Patria" w kwietniu 2019. Latem 2019 ma dwa nagrania operowe i projekt koncertowy z Marc Minkowski oraz Fabio Biondi z fragmentami utworów Moniuszki w jęyzku polskim. W sezonie 2019-20 zadebiutuje jako Duca di Mantova w Nimeczech.

PROJEKTY ZAKOŃCZONE

Matheus debiutował na deskach teatrów operowych w ojczystej Brazylii: Theatro Municipal de So Paulo, Theatro Municipal do Rio de Janeiro oraz Palácio das Artes in Belo Horizonte. Role: Tamino ("Die Zauberflöte"), Rodolfo ("La Boheme"), Don José ("Carmen"), Corrado ("Il Corsaro"), Don Alvaro ("Il Guarany"), Flaminio ("L'Amore dei tre r"), Arturo ("Lucia di Lammermoor"). Współpracował z takimi artystami jak Fabio Biondi, Grzegorz Nowak oraz Ramón Tebar. W teatrze Les Arts w Walencji śpiewał partię tenora w operze Rossiniego pt. "Petite Messe Solennelle" oraz był w obsadzie roli Corrado w "Il Corsaro" Verdiego.

*

Marcelina Beucher - Polska - sopran

Ur. 9 września 1986 r. we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego

we Wrocławiu (klasa prof. Marii Czechowskiej-Królickiej) oraz Akademii Muzycznej w Rydze (klasa prof. Liliji Greidne). Laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Beatrice w Wilnie (2011), Musica Sacra w Rzymie (2012), I Love Mozart w Poznaniu (2013), im. J. Vtolsa na Łotwie (2015) czy im. M. Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2015). Współpracuje z teatrami operowymi m.in. w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku oraz Warszawie. Jedną z jej ostatnich popisowych ról jest rola Violetty Valery w "Traviacie" Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Wystąpiła w tej roli m.in. na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w tym sezonie.

*

Bożena Bujnicka - Polska - sopran

Ur. 22 grudnia 1990 r. w Wołominie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina

w Warszawie (klasa prof. Izabeli Kłosińskiej). Kształciła się również w Guildhall School of

Music and Drama w Londynie (klasa prof. Rudolfa Piernay'a). Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie występuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie oraz w Operze Wrocławskiej. Poza śpiewaniem z powodzeniem rozwija również swoje umiejętności reżyserskie.

*

VIKTOR YANKOVSKYI - Ukraina - baryton

Ur. 7 marca 1991 r. w Mikołajowie (Ukraina). Absolwent Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki. Ma na koncie występy m. in. w Mediolanie, Wenecji, Brescii, Bytomiu, Katowicach i Tarnowskich Górach; śpiewał z orkiestrami Lwowskiej Filharmonii, Teatru Dramatyczno-Muzycznego Obwodu Chmielnickiego, Orkiestrą Prezydenta Ukrainy; brał udział w koncertach kameralnych w Sali Lustrzanej Lwowskiej Opery Narodowej. Jest stypendystą Studia Operowego Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki (Ukraina) i Pesaro Opera Studio (Włochy, 2018-obecnie). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Tetianę Polt (Szwajcaria), Paula Hunkę (Kanada) i Ursulę Schönhals.

*

Sergey Kaydalov - Rosja - baryton

Ur. 25 kwietnia 1992 r. w Amursku (Rosja). Absolwent Uniwersytetu Herzen w Sankt Petersburgu. Laureat licznych międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in.: I nagrody

w konkursach organizowanych w Nowosybirsku, Kursku, Sankt Petersburgu i Mińsku oraz

Grand Prix w konkursie Rapsodia gwiazd i w konkursie im. B. T. Shtokolova (2017, 2018

Sankt Petersburg).

*

Szymon Mechliński - Polska - baryton.

Ur. 2 grudnia 1992 r. w Poznaniu. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (klasa prof. Iwony Kowalkowskie). Laureat licznych konkursów m.in.: II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Drezdenku (I nagroda i 2 nagrody specjalne), III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (II Nagroda i 2 nagrody specjalne), konkursu Accademia Belcanto w Grazu (II nagroda w 2014, I nagroda w 2018), konkursu im. G. Prandelliego w Brescii (I nagroda w 2017) oraz Gerard Arnhold Prize dla najbardziej obiecującego talentu w kat. "solista operowy" na Wexford Festival Opera (Irlandia 2018). Koncertuje w kraju i za granicą.

*

Hanna Okońska - Polska - sopran

Ur. 16 kwietnia 1992 r. w Poznaniu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (klasa dr hab. Małgorzaty Greli). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka wielu konkursów wokalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, w tym m.in.: II miejsca w konkursie im. G. Perrottiego w Ueckermünde (2015) i w konkursie im. J., E, i J. Reszków w Częstochowie (2017), III miejsca w konkursie im. I. Godina Iuventus Canti we Vrblach (2015), I miejsca w konkursie w Maiori we Włoszech (2016), Grand Prix i I miejsca w konkursie w Talsi na Łotwie (2015). Solistka Teatru Wielkiego w Łodzi.

*

Aleksandra Rybakova - Rosja - sopran

Ur. 6 marca 1990 r. w Saratowie (Rosja). Absolwentka Konserwatorium im. L. Sobinova

w Saratowie, a obecnie studentka Uniwersytetu w Grazu (Die Kunstuniversität Graz, klasa prof. Eleny Pankratovej). Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in. I miejsca Konkursu Wokalnego AIMS Meistersinger i III miejsca 23 Konkursu Wokalnego im. F. Tagliaviniego w Deutschlandsberg.

*

Patryk Wyborski - Polska - baryton

Ur. 25 lipca 1996 r. w Świętochłowicach. Student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (klasa dra Adama Szerszenia). Laureat m.in. III miejsca na X Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. L. Różyckiego w Gliwicach oraz I miejsca na V Międzyuczelnianym Konkursie Duetów Kameralnych w Łodzi. Współpracuje m.in.: z Filharmonią Śląską i Opolską, Śląską Orkiestrą Kameralną i Operą Krakowską.

*

Elwira Janasik - Polska - mezzosopran. Ur. 13 czerwca 1988 r. w Pruszkowie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie (klasa prof. Ryszarda Cieśli). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Polonia Society. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: IV Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, XIV Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej i III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. G. Perottiego w Ueckermünde. Występowała m.in.: na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Opery Kameralnej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery na Zamku w Szczecinie czy Opery Bałtyckiej.

*

Paweł Trojak - Polska - baryton

Ur. 21 grudnia 1994 r. w Dębicy. Student Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie

(klasa prof. Jadwigi Rappé). Laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów

wokalnych w tym, m.in.: I miejsca i 6 nagród specjalnych w konkursie Bell'Arte w Braine-

-l'Alleud (Belgia, 2018), I miejsca oraz nagrody specjalnej w konkursie im. M. Schneider-

-Trnavský'iego w Trnavie (Słowacja, 2017), II miejsca oraz 5 nagród specjalnych w konkursie

im. A. Sari w Nowym Sączu (2017), I miejsca w konkursach: Złote Głosy w Warszawie (2016),

Iuventus Canti we Vráblach (Słowacja, 2016), im. R. Petrarki w Žilinie (Słowacja, 2016). Występuje na scenach m.in. Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Festiwalu Mozartowskiego w Salzburgu i Theater Freiburg.

*

Arkadiusz Jakus - Polska - bas

Ur. 9 maja 1988 r. w Sandomierzu. Studiował na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów

w Łodzi (klasa prof. Ziemowita Wojtczaka). Finalista międzynarodowych konkursów wokalnych, takich jak Ars et Gloria w Katowicach czy Konkursu im. J. Kiepury w Busku-Zdroju.

Dwukrotny stypendysta Elisabeth Luxton Memorial Scholarship.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji