Artykuły

Helsinki. Pierwsza indywidualna wystawa Pawła Althamera w Skandynawii

Zachwyciły mnie prace Pawła Althamera, które widziałam podczas Biennale w Wenecji, oraz jego znakomita wystawa w Nowym Jorku - tak uzasadniła organizację przekrojowej wystawy polskiego artysty w stolicy Finlandii jej kuratorka Pirkko Siitari. Wystawa startuje 28 marca.

Wystawę "I (am)" Pawła Althamera w Muzeum Sztuki w Helsinkach (Helsinki Art Museum - HAM) będzie można oglądać w dniach 28 marca - 8 września 2019 r. Jej współorganizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza oraz Ambasada RP w Helsinkach.

Kuratorka i dyrektorka ds. wystaw w Helsinki Art Museum, Pirkko Siitari, powiedziała PAP: - Prace Althamera, w tym jego angażujące społeczność obiekt w przestrzeni publicznej, bardzo odpowiadają naszym działaniom".

O samej wystawie Siitari mówi: "została podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się rzeźby, prace wideo oraz dokumentacja jego performansów z ostatnich trzech dekad. W drugiej części to, co można było zobaczyć na jego wystawie w nowojorskim New Museum, która okazała się wielkim sukcesem". Dodała również, że artysta przygotował specjalną pracę na wystawę w HAM oraz że weźmie udział w specjalnym programie z lokalną społecznością. Przeprowadzi warsztaty z młodzieżą w dzielnicy Helsinek, Jakomäki.

Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie znalazł się m.in. przegląd polskich filmów, którego kuratorem jest Althamer. W programie m.in.: bajka "Miś Uszatek", "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego, "Pianista" Romana Polańskiego, "Dzieje grzechu" Waleriana Borowczyka, "Seksmisja" Juliusza Machulskiego. Pirkko Siitari informuje, że na wystawie ma się pojawić Grzegorz Kowalski, u którego Althamer zrobił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jak przekonują współorganizatorzy wydarzenia z Instytutu Adama Mickiewicza "wystawa, której kuratorką jest jedna z najbardziej wpływowych osób w świecie sztuki w Finlandii, wybitna krytyczka i historyczka sztuki Pirkko Siitari, ma szansą stać się jednym z głównych wydarzeń kulturalnych Finlandii roku 2019".

"I (am)" to pierwsza indywidualna wystawa Althamera w krajach skandynawskich. "Tytuł wystawy ucieleśnia podstawowe pytania, które stawia on w swojej sztuce. Kim jestem? Kim wszyscy razem jesteśmy? Współpraca to kluczowy element działalności artystycznej Althamera. W proces tworzenia swych prac regularnie artysta włącza swoją rodzinę, sąsiadów, osoby zwiedzające muzea, a także osoby niebędące na co dzień odbiorcami sztuki ani uczestnikami wydarzeń kulturalnych" - informuje IAM.

W maju ukaże się książka dokumentująca wystawę.

Paweł Althamer urodził się 12 maja 1967 w Warszawie. Rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo zrobił dyplom na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje prace wystawiał w najważniejszych galeriach i muzeach Nowego Jorku, Berlina, Wiednia, Paryża.

W 2004 otrzymał prestiżową nagrodę Vincenta Van Gogha, przyznawaną przez holenderską Fundację de Broere. W 2010 podczas gali wręczenia Paszportów "Polityki" artysta otrzymał Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury.

Wśród jego najważniejszych prac są m.in. Park Rzeźby na Bródnie, projekt "Wspólna sprawa", rzeźba "Autoportret", postać "Gumy", akcja "Bródno 200" i projekt "Kongres rysowników".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji