Artykuły

Warszawa. Spotkanie lalkarzy z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Lalkarstwa - święto, które zwraca uwagę na znaczenie teatru lalek w świecie sztuki. Z tej okazji, 18 marca odbyło się spotkanie lalkarzy w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, podczas którego m.in. wręczono nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek.

"Niezwykła historia teatru lalek, a także bogactwo jego współczesnych form, są oznaką rangi i piękna wykonywanego przez Państwo zawodu" - napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym, który podczas spotkania odczytała dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, Agnieszka Komar-Morawska.

W związku z obchodami, każdego roku wybitni lalkarze wygłaszają specjalne orędzie. W imieniu Janusza Ryl-Krystianowskiego, autora tegorocznego przesłania, orędzie odczytał Marcin Ryl-Krystianowski, aktor Teatru Animacji w Poznaniu: "(...) Z okazji naszego święta chciałbym wszystkim polskim lalkarzom życzyć, by realizowali swój zawód w teatrach rzemieślniczo sprawnych, artystycznych, tworzonych wyłącznie z ludźmi, którzy uznali ten gatunek za własny, bez kompleksów i czołobitności wobec tak zwanego dramatu. W teatrze nawiązującym do tradycji, lecz także eksperymentującym w poszukiwaniu nowych dróg".

Podczas spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i odznaczeń przyznanych zasłużonym postaciom polskiego teatru lalek. Decyzją prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została wiceprzewodnicząca Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP Henryka Korzycka. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Barbarze Rau. Elżbietę Janiszewską i Urszulę Karcz-Ostrowską uhonorował odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Podczas uroczystości została wręczona także - przyznawana po raz trzeci przez Polski Ośrodek Lalkarski Polunima - nagroda dla najbardziej obiecującego lalkarza młodego pokolenia. Otrzymała ją Anna Domalewska (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach). Aktorkę doceniono za rolę Wandy w spektaklu "Gniazdo" w reż. Roberta Drobniucha.

Pamiątkowe medale oraz plakietki z okazji 100-lecia ZASP wręczył także Prezes Zarządu Głównego Paweł Królikowski. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się m.in. prof. Krzysztof Rau, prof. Jan Plewako, Agata Sobota (aktorka Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach) czy Adam Zieleniecki (aktor Białostockiego Teatru Lalek).

W Instytucie Teatralnym wręczone zostały także Henryki, nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne lub całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek. Statuetki, których patronem jest reżyser teatru lalek i dramaturg Henryk Ryl, otrzymali: reżyserka i aktorka - Agata Kucińska oraz aktor Białostockiego Teatru Lalek - Zbigniew Litwińczuk.

"Nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaskoczeniem, bo mam wrażenie, że jestem, jak nie na początku to dopiero połowie mojej drogi artystycznej" - powiedziała Agata Kucińska.

W podobnym tonie wypowiedział się Zbigniew Litwińczuk: "Jestem zdziwiony, ale bardzo się cieszę. Co prawda jest w tym nutka refleksji, bo trochę szybko dołączam do grona moich nauczycieli, ale bardzo dziękuję".

Spotkanie zakończono pokazem spektaklu Teatru Loutky bez hranic "Opowieści małej Lupitiny González" w wykonaniu Dory Bouzkovej. Uczestnicy spotkania otrzymali także album "Wszystkie nasze lalki" wydany przez Dział Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji