Artykuły

Warszawa. Nominacje do nagrody im. Barbary Bittnerówny

Nominacje do nagrody imienia Barbary Bittnerówny przyznawanej za wybitną kreację sceniczną/ rolę taneczną otrzymali Artur Grabarczyk, Anna Nowak i Kristóf Szabó.

Artur Grabarczyk tancerz, choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance.

Były tancerz Scottish Dance Theatre i Bałtyckiego Teatru Tańca. Autor spektakli, między innymi "REM - Rapid Eye Movement", "SiCK", "Eight8 Chapters", "Druga Strona", "Ravnfjr". Występuje i uczy na całym świecie. Współpracował z tak wybitnymi choreografami jak między innymi Damien Jalet, Sharon Eyal, Anton Lachky, Jo Strmgren, Fleur Darkin. Obecnie pracuje z Teatrem Tańca Zawirowania, Formatem Zero, Fundacją Polka Dot oraz Warszawską Operą Kameralną. Prezes Grab Art Foundation, założyciel i główny choreograf zespołu h.art company. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Nowak tancerka, choreograf, magister sztuki

Przez sześć lat tancerka baletu Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, następnie tancerka Company Wayne McGregor w Londynie. W latach 20082016 brała udział we wszystkich kreacjach artystycznych zespołu, tańcząc na najbardziej prestiżowych scenach świata, w tym w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii, krajach Azji i w większości krajów europejskich. Brała udział wielu filmach, zarówno dokumentalnych, jak i artystycznych, instalacjach sztuki i różnorodnych projektach artystycznych. W ostatnim sezonie pracy tańczyła ponad czterdzieści razy w spektaklu "Atomos" na najważniejszych scenach na świecie.

Kristóf Szabó (na zdjęciu) - solista Polskiego Baletu Narodowego. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, którą ukończył w 2013 roku, zdobywając wcześniej I Nagrodę II Międzynarodowego Konkursu Choreografii w Kijowie, II Nagrodę XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku i tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce. Był tez reprezentantem Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Gdańsku w roku 2013. W Polskim Balecie Narodowym, z którym związał się bezpośrednio po ukończeniu szkoły, zatańczył między innymi główne solo w "Moving Rooms", Lizandra w "Snie nocy letniej", Espade w "Don Kichocie", Hortensia w "Poskromieniu złosnicy", Ariela i Prospera w "Burzy". W 2017 roku osiągnął pozycje solisty, a w rok później wystąpił w roli Armanda Duvala w "Damie kameliowej" w choreografii Johna Neumeiera oraz Tchnienia w "I przejdą deszcze" w choreografii Krzysztofa Pastora.

Organizatorzy konkursu: Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Sztuki Tańca

Partnerzy: Teatr Wielki - Opera Narodowa i Centrum Edukacji Artystycznej

Dyrektor konkursu: Aleksandra Dziurosz

Pomysłodawca konkursu: Bożena Kociołkowska

Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji