Artykuły

Poznań. Premiera baletu dla dzieci w Teatrze Cortique

Już w najbliższą niedzielę - 24 lutego 2019r. o godz. 10:30 - odbędzie się premiera baletu dla dzieci "Jezioro łabędzie - miniatura". Spektakl opracowała Beata Wrzosek-Dopierała - była solistka baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie również wystawiała swoje choreografie, a także ceniona profesor baletu, nauczająca zarówno w państwowych, jak i prywatnych szkołach baletowych.

Często zapraszana jest także na warsztaty taneczne, odbywające się w całym kraju. Jej choreografie wykonują najlepsi artyści w Polsce, na wielu galach oraz festiwalach. Obecnie związana jest ze Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź oraz Teatrem Cortique, w którym to właśnie premiera "Jeziora..." się odbędzie.

W partiach pierwszoplanowych wystąpią artyści baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu: Julia Korbańska oraz jeden z czołowych polskich tancerzy Mateusz Sierant. Podczas premiery zobaczymy także uczniów prywatnej Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Niepublicznej Szkoły Tańca.

Pomysłodawczynią spektaklu jest dyrektor Teatru Cortique Anna Niedźwiedź, która pracę nad finalnym kształtem widowiska powierzyła docenianym pedagogom, reżyserom i choreografom, na co dzień współpracującym z jej instytucjami, czyli: szkołą baletową oraz teatrem.

Beata Wrzosek-Dopierała stworzyła wersję "Jeziora łabędziego" dla dzieci, którą oparła na oryginalnym libretcie Władimira Biegiczewa oraz Wasilija Gelcera, budując swój spektakl na muzyce, oczywiście protoplasty tegoż baletu, Piotra Czajkowskiego. Wykorzystała do tego najpiękniejsze fragmenty z oryginalnego spektaklu, który w indywidualny sposób skróciła i połączyła w 3 sceny: choreografię sceny I i III stworzyła sama, a scenę drugą ułożyła prof. Iwona Ratajczak.

Notabene... Oryginalną muzykę Piotra Czajkowskiego "zwidował" jeden z najznakomitszych polskich kompozytorów młodego pokolenia oraz dyrektor muzyczny Teatru Cortique Gabriel Kaczmarek, dostosowując ją do potrzeb właśnie najmłodszych widzów.

Bilety na wydarzenie rozeszły się, prawie w całości, niedługo po rozpoczęciu ich sprzedaży. Pokazuje to, jakim powszechnym zainteresowaniem i uznaniem cieszą się spektakle wystawiane w niedawno powstałym poznańskim Teatrze Cortique, mieszczącym się przy ul. Petera Mansfelda 4. Ostatnie z nich są do kupienia na stronie internetowej teatru: cortique.pl. Spektakli będzie aż 6 pod rząd: 24 II 2019r. (niedziela) - 10:30, 13:00, 15:30, 18:00 oraz 25 II 2019r. (poniedziałek) - 9:30 i 11:30.

Libretto i więcej szczegółów znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie Teatru Cortique, oto link: cortique.pl.

Uczestnicząc we wszystkich premierach, które do tej pory wystawiane były w Teatrze Cortique, zawsze zachwycały mnie nie tylko znakomicie tańczące dzieci, czy budzące zachwyt efekty specjalne, ale przede wszystkim bajkowe kostiumy. Wzroku od nich nie można było oderwać. Dzieci uczestniczące w tych spektaklach zawsze zachwycały się ich pięknem i niezwykłą realistycznością wykonania. Tym razem ponownie powstały w Pracowni Krawieckiej Grażyny Bittner. A poza tym, aspekt wychowawczy w tej instytucji, jest godny najwyższych zachwytów.

Niech chociażby powyżej przytoczone argumenty zachęcą dyrekcje przedszkoli i szkół do tego, aby zabrać swoich wychowanków na spektakle właśnie do Teatru Cortique.

Wiec... do zobaczenia na przedstawieniu "Jezioro łabędzie - miniatura" w Teatrze Cortique, a tancerzom - tym początkującym, jak zawodowym - życzę połamania nóg!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji