Artykuły

Łódź. Próbują sztukę poświęconą Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w Powszechnym

W Teatrze Powszechnym rozpoczęły się próby do sztuki Radosława Paczochy "Ferragosto" w reż. Adama Orzechowskiego. Prapremiera odbędzie się podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - powstaje w kontekście obchodów roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

20 maja 2019 minie 100 lat od narodzin Herlinga-Grudzińskiego - polskiego pisarza, eseisty, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, więźnia Gułagu aresztowanego przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę. Przez cały okres komunizmu twórca pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Jest autorem powieści i opowiadań, wśród których, oprócz najsłynniejszego "Innego świata", są "Skrzydła ołtarza", "Drugie Przejście", "Dziennik pisany nocą" (kilka części), "Wieża", "Podzwonne dla dzwonnika". W PRL informacje na temat Gustawa Herling-Grudzińskiego podlegały ścisłej cenzurze, jego nazwisko znajdowało się na specjalnej liście osób objętych całkowitym zakazem publikacji, a twórczość pisarska została upowszechniona w Polsce dopiero po roku 1989.

"Ferragosto" to drugi spektakl tworzony wspólnie przez Radosława Paczochę i Adama Orzechowskiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi - zrealizowane przez nich kilka lat temu "Tango Łódź" zostało wybrane w 2016 roku w Plebiscycie Publiczności za Najlepszy Spektakl XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji