Artykuły

Koszalin. "Magia słowa" inauguruje 60-lecie Dialogu

W tym roku Stowarzyszenie Teatr Propozycji Dialog świętuje 60. urodziny. Widzowie zobaczą propozycje własne Dialogu, przyjedzie wielu znakomitych wykonawców, będą warsztaty teatralne i benefisy.

W 1959 roku Henryka Rodkiewicz, aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, zgromadziła wokół siebie grono miłośników sztuki teatralnej. - Przedstawicieli różnych zawodów połączyła wrażliwość i wiara w nieprzemijającą moc mądrego i pięknego słowa. Ta grupa stworzyła kształt artystyczny Dialogu, który był i jest teatrem słowa i gestu, ascetycznym i szlachetnym - powiedział Jerzy Litwin, prezes zarządu STP Dialog. - Teatrem, jak pisała o nim Jadwiga Ślipińska, który wędrował po wielkich obszarach literatury polskiej i światowej, by z publicznością prowadzić nieustanny dialog na tematy dobra i zła, miłości i nienawiści, sensu życia i nieuchronności śmierci. W sierpniu 1959 roku Teatr Propozycji Dialog zapisał swoją pierwszą kartę "Godziną myśli", programem, na który złożyła się poezja i proza Słowackiego.

Już jutro, w czwartek, 17 stycznia o godz. 19 rok jubileuszowy Dialogu zainauguruje spektakl "Magia słowa", oparty m.in. na twórczości Zbigniewa Herberta, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Juliana Tuwima. - Na scenie zobaczymy mistrzowski duet - Jerzego Bokieja i Jerzego Litwina, a spektakl wyreżyserowała Marzena Ercolani - zapowiedział Waldemar Miszczor, wiceprezes zarządu Dialogu.

Jeszcze w styczniu (24-25.01) w teatrze odbędą się warsztaty aktorskie, które poprowadzi Andrzej Chichłowski. W lutym będzie można zobaczyć monodram Jacka Kawalca. W marcu Dialog odwiedzi m.in. Artur Barciś. Wstęp na przedstawienia własne Dialogu jest darmowy (karty widza można odbierać w godz. 11-15 w biurze teatru), a przedstawienia zaproszonych gości będą biletowane.

- W tym roku zaprosimy też widzów na benefis Stefanii Tomaszewskiej i Jerzego Litwina - dodał Waldemar Miszczor.

Na październik zaplanowano 7. Ogólnopolskie Dni Monodramu - Debiuty "Strzała Północy". Główne obchody jubileuszu przypadną na listopad. Jedną z najciekawszych propozycji będzie spektakl "Ostatni Kat Koszalina" - wszak siedzibą Dialogu jest Domek Kata. - Historia to ocean inspiracji dla teatru - powiedziała Joanna Chojecka, dyrektorka Archiwum Państwowego w Koszalinie. Odnosząc się do historii właśnie archiwiści włączyli się w obchody jubileuszu. - Na wystawie pokażemy materiały źródłowe i powiemy o koszalińskich katach, ale też historii siedziby teatru. Unikatowe będą opowieści o związanych z katowską profesją procesach o czary - zdradziła Chojecka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji