Artykuły

Tarnów. Teatralna premiera na dwóch scenach

12 stycznia o godz. 19 w Teatrze im. Solskiego równocześnie na dwóch scenach zaprezentowany zostanie premierowo tekst Michała Walczaka "Piaskownica/Pierwszy raz" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Dwie jednoaktówki połączone w jeden projekt inscenizacyjny ożywią zarówno Małą Scenę teatru, jak i Scenę Underground.

Spektakl zobaczyć będzie można również w niedzielę 13 stycznia, a następnie w cztery styczniowe wieczory - od 17 do 20.

Michał Walczak, autor sztuk, które złożą się na najnowsze przedstawienie i propozycję dla widzów tarnowskiego teatru, to utalentowany dramaturg, laureat Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" i współtwórca kultowego warszawskiego kabaretu Pożar w Burdelu, do którego pisze teksty od 2012 r. Z jego twórczością zetknęła się już w Tarnowie publiczność Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii - kabaretowe "widowisko "Herosi transformacji - i miecz Chrobrego", którego był współautorem, otrzymało Grand Prix Talii 2016, zaś jego monodram "Duszpasterz hipsterów" towarzyszył konkursowi festiwalu w 2017 r" ciesząc się sympatią widzów.

Dwie jednoaktówki, które wkrótce wzbogacą repertuar miejskiej sceny, opowiadają o trudnych relacjach międzyludzkich z charakterystycznym dla autora dystansem i poczuciem humoru. Ich bohaterowie należą do pokolenia dwudziesto-, trzydziestolatków, którzy nie radzą sobie z dojrzałością, starają się uniknąć odpowiedzialności i samodzielności, marzą o stałych związkach, bojąc się jednocześnie uczuciowego zaangażowania.

"Piaskownica" pokazuje, że stereotypy związane z płcią rodzą się już na poziomie zabawy, a dorośli doświadczając miłości, prowadzą nieustanną walkę i w reakcjach są bardzo bliscy dzieciom. Natomiast tragikomiczny "Pierwszy raz" gra z konwencją komedii romantycznej, odkrywając, jak pragnienie prawdziwego zaangażowania bohaterów krępują kulturowe i społeczne wzorce, a sfera uczuciowości i intymności kształtowana jest przez kolorowe magazyny i media społecznościowe.

Obydwie sztuki połączone zostały w jednym projekcie inscenizacyjnym przez Grzegorza Chrapkiewicza, aktora, pedagoga i doświadczonego reżysera, wielokrotnie nagradzanego za swą twórczość teatralną. W gruncie rzeczy bowiem są różnymi odsłonami tej samej historii o silnym pragnieniu miłości i jeszcze silniejszym strachu przed nią.

"Piaskownicę" zobaczymy na Scenie Underground w wykonaniu Katarzyny Pośpiech i Filipa Kowalczyka, a "Pierwszy raz" - na Małej Scenie z Ewą Jakubowicz i Fabianem Kocięckim w rolach głównych. W przerwie publiczność spektaklu przemieszczać się będzie między tymi dwoma kameralnymi przestrzeniami teatru. Zapowiada się w każdym razie ciekawie.

Dodać należy, że przedstawienie z uwagi na poruszaną problematykę przeznaczone jest dla odbiorców, którzy ukończyli 16 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji