Artykuły

Toruń. Wiersze Haliny Poświatowskiej w Salonie Poezji

W niedzielne południe w foyer Teatru Horzycy zabrzmią wiersze Haliny Poświatowskiej w interpretacji trzech aktorek. Wystąpią Jolanta Teska i Matylda Podfilipska oraz gościnnie Joanna Trzepiecińska.

Żyła zaledwie 32 lata, od dzieciństwa zmagając się z poważną chorobą serca, która była następstwem kilku wojennych dni spędzonych w wilgotnej i zimnej piwnicy. I chociaż dużo czasu spędzała w szpitalach i sanatoriach, starała się żyć pełnią życia. Studiowała filozofię. Przy okazji sfinansowanego przez Polonię wyjazdu do Stanów Zjednoczonych na operację serca zapisała się do prestiżowego college'u. Ukończyła go przed terminem, z propozycją doktoratu. W jednym z sanatoriów poznała, również chorego na serce, studenta szkoły filmowej. Po dwóch latach ich małżeństwa, jako 21-latka, została wdową. Pisała wiersze, często zmysłowe liryki, w których przeżywanie miłości splata się ze świadomością bliskiej śmierci.

Na trzy głosy

Halina Poświatowska - wraz z m.in. Marią Pawlikowską-Jasnorzewską - należy do grona autorek najpiękniejszych erotyków napisanych przez polskie poetki. Wydała m.in. tomiki "Hymn bałwochwalczy", "Oda do rąk", "Dzień dzisiejszy" i autobiografię opartą na listach do jednego z mężczyzn jej życia - "Opowieść dla przyjaciela".

Wiersze i listy Haliny Poświatowskiej wypełnią spotkanie w "Salonie Poezji", na które w niedzielę 6 stycznia o godz. 12 zaprasza Teatr im. Wilama Horzycy. Wystąpią toruńskie aktorki Jolanta Teska i Matylda Podfilipska oraz gościnnie Joanna Trzepiecińska. Aktorka współpracowała z warszawskimi teatrami, m.in. Polskim, Narodowym, Polonią. Zagrała w wielu filmach, m.in. w "Nad rzeką, której nie ma" Andrzeja Barańskiego, "Pannach i wdowach" Janusza Zaorskiego, "Sztuce kochania" Jacka Bromskiego. Otrzymała nagrodę miesięcznika "Film".

Wejściówki do "Salonu Poezji" można kupić w Biurze Obsługi Widzów Teatru Horzycy po... złotówce.

Noc i ciemność

W pierwszej połowie stycznia toruńska scena dramatyczna zaprasza też na trzy spektakle ze swojego repertuaru.

Pierwszy z nich to powstałe z inicjatywy aktorów przedstawienie "Józef i Maria" wg Petera Turriniego, w którym w postaci dwojga samotnych ludzi, stróża i sprzątaczki z centrum handlowego, wcielają się Teresa Stępień-Nowicka i Paweł Tchórzelski. Spektakl "#ciemność", inspirowany "Jądrem ciemności" Josepha Conrada a wyreżyserowany przez Tomasza Kaczorowskiego i Pawła Pasztę, dotyka m.in. problemów wynikających z nadmiernej konsumpcji i niszczenia środowiska naturalnego. Natomiast muzyczna "Noc w Kosmosie" (reż. Łukasz Czuj) przenosi widzów do Torunia z lat 70. XX wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji