Artykuły

Warszawa. Patroni roku 2019

Stanisław Moniuszko, Gustaw Herling-Grudziński i Anna Walentynowicz, a także wydarzenia: unia lubelska i powstania śląskie to patroni roku 2019 wybrani przez Sejm. Z kolei Senat zdecydował, że rok 2019 będzie też rokiem Marii Szymanowskiej, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz matematyki.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Wybierając Moniuszkę na patrona 2019 r., posłowie podkreślili, że był on wzorem patrioty.

"Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości". Z kolei w uchwale Senatu podkreślono, że "geniusz kompozytora polegał na umiejętności połączenia polskiego folkloru z elementami opery europejskiej (włoskiej, francuskiej i niemieckiej). Istotną rolę w operach Moniuszki odgrywają chóry, np. górali, oraz elementy polskich tańców narodowych".

Uroczysta inauguracja obchodów Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej rozpocznie się 5 stycznia, kiedy to zabrzmi koncertowa wersja "Halki", wykonana po włosku, z udziałem orkiestry instrumentów historycznych Europa Galante pod kierownictwem Fabio Biondiego. O serii wydarzeń poświęconych kompozytorowi w 2019 r. informuje strona www.moniuszko200.pl.

Patronem roku 2019 został też Gustaw Herling-Grudziński. 20 maja minie 100 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. Jak przypomniano w uchwale: "Losy i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości".

Anna Walentynowicz została kolejną patronką roku 2019. 15 sierpnia przypada 90. rocznica urodzin tej wybitnej działaczki Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

W 2019 r. będą celebrowane także powstania śląskie. Sejm wyraził tym samym "wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego". Decyzją zarówno Sejmu, jak i Senatu w 2019 r. będziemy też hucznie obchodzić 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej. "Była ona jednym z najdonioślejszych wydarzeń stulecia, nie tylko dla połączonych nią krajów, ale i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej" - czytamy w uchwale.

Patronką roku 2019 została też Maria Szymanowska, pierwsza zawodowa pianistka o europejskiej sławie. "Występowała w największych europejskich salach koncertowych, a skomponowane przez nią utwory drukowały najbardziej prestiżowe wydawnictwa muzyczne" - podkreślili w uchwale senatorowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji