Artykuły

Wrocław. "Halka" Moniuszki/Szapołowskiej w Operze Wrocławskiej

14 grudnia w Operze Wrocławskiej będzie miała miejsce premiera "Halki" - najbardziej znanej polskiej opery napisanej przez Stanisława Moniuszkę. Spektakl reżyseruje Grażyna Szapołowska.

Historia "Halki" opiera się na typowo romantycznym konflikcie wielkiej miłości i braku możliwości jej spełnienia. Historia nieszczęsnej góralskiej dziewczyny zostanie zaprezentowana publiczności w ramach obchodów Roku Polskiego w Operze Wrocławskiej oraz ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

"Halkę" reżyseruje Grażyna Szapołowska - niezmiernie utalentowana i wielokrotnie nagradzana polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

- Zależało mi, aby reżyserię "Halki" powierzyć osobie, która związana jest przede wszystkim z filmem i teatrem, a przez to może mieć inne spojrzenie na operę - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. - Bardzo spodobała mi się wizja pani Grażyny Szapołowskiej i dlatego właśnie jej powierzyłem reżyserię tej opery - dodaje Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

- Gdy zaproponowano mi reżyserię "Halki" poczułam się bardzo wyróżniona. Kiedy los przynosi taką propozycję, trudno powiedzieć nie - mówi Grażyna Szapołowska. I dodaje: Pierwsza moja myśl była taka, aby Halka urodziła na scenie i żeby to dziecko zachować... Pomyślałam także, aby zrobić tę operę w kolorach biało-czarnych fotografii. Wprowadzam na scenę wilki, wprowadzam szczury... Mam nadzieję, że moja wizja "Halki" przypadnie widzom do gustu".

Operę współtworzy wielu wybitnych specjalistów, m.in. Brage Martin Jonassen - światowej sławy norweski scenograf i projektant kostiumów, Krzysztof Trebunia-Tutka - wybitny muzyk, nauczyciel muzyki góralskiej, śpiewu i tańca oraz Klaudia Carlos Machej - tancerka, choreograf, specjalizująca się w polskich tańcach narodowych.

Dzieło najpierw w wersji dwuaktowej, miało premierę w Wilnie, w roku 1848. Wersja czteroaktowa, najbardziej znana, została zaprezentowana w Warszawie dziesięć lat później.

Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają pierwszej połowy XVII stulecia. Już od roku 1627 Ballhaus (Dom Zabaw) przy dzisiejszej ulicy Wita Stwosza odwiedzały wędrowne zespoły, zapoznając publiczność z nowinkami teatralnymi i operowymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji