Artykuły

Kraj. "Don Kichot" Teatru Bolszoj powraca na ekrany kin

nazywowkinach.pl prezentuje ponownie, w formie retransmisji, balet "Don Kichot" do muzyki Ludwiga Minkusa. Sprytny cyrulik Basilio tanecznym krokiem i przy pomocy Błędnego Rycerza znów zdobędzie rękę pełnej temperamentu Kitri.

Bohater powieści Cervantesa wielokrotnie stawał się także bohaterem widowisk baletowych, ale do naszych czasów przetrwało tylko dzieło Mariusa Petipy do muzyki sztandarowego kompozytora baletowego carskich teatrów - Ludwiga Minkusa. Balet ten niemal nie schodzi ze sceny Teatru Bolszoj od swej premiery w 1869 roku, w coraz to nowszych wersjach choreograficznych i reżyserskich. Niedawno swoją wersję wznowił - w nowych kostiumach i dekoracjach - Aleksiej Fadejeczew. Barwne i wesołe widowisko tak spodobało się widzom transmisji kinowych na całym świecie, ze w tym sezonie powraca jako retransmisja.

Melomani kochają baletowe komedie, a najbardziej "Don Kichota". Nic dziwnego: ten luźno oparty na wątkach powieści Cervantesa balet aż kipi od tanecznych popisów, stylizowanych ognistych hiszpańskich tańców i przezabawnych scen pantomimicznych. Kitri, córka oberżysty, kocha z wzajemnością biednego cyrulika Basilia, ale ojciec chce ją wydać za bogatego szlachcica. Na szczęście sprytny Basilio i rezolutna Kitri z pomocą błędnego rycerza Don Kichota oraz jego giermka Sancho Pansy wywiodą ojca dziewczyny w pole i otrzymają rodzicielskie błogosławieństwo. Pierwszą wersję choreograficzną "Don Kichota" do melodyjnej muzyki Minkusa stworzył Marius Petipa, ojciec XIX-wiecznego baletu rosyjskiego; nie mogło więc zabraknąć wielkiej sceny z udziałem zjaw i driad, znanej jako "Sen Don Kichota".

Za klasyczną tradycją wystawiania "Don Kichota" podążył wiernie choreograf Aleksiej Fadejeczew, po raz kolejny realizując to pełne humoru i brawurowego tańca arcydzieło. Z dwóch alternatywnych wersji zakończenia (moskiewskiego - z zabawą na rynku Barcelony i petersburskiego - z balem w książęcym zamku) Fadejeczew wybrał to drugie, pełne elegancji. W tej właśnie finałowej scenie znajduje się popisowe pas de deux pary głównych bohaterów, rozbudowane do większej formy grand pas przez włączenie pomiędzy tańce Kitri i Basilia wariacji dwóch solistek. Wykonanie tego popisowego fragmentu i całego baletu, najeżonego technicznymi trudnościami, a jednocześnie wymagającego naturalnej, komicznej gry aktorskiej, stawia olbrzymie wymagania przed tancerzami. Oprócz mistrzostwa tanecznego muszą odznaczać się sceniczną charyzmą i osobowością. Tego nie brakuje w wykonaniu baletu Teatru Bolszoj. Jako Kitri w zarejestrowanym spektaklu wystąpiła Jekaterina Krysanowa, którą podziwialiśmy jako kapryśną Kasię w "Poskromieniu złośnicy", zaś sprytnym Basiliem jest Siemion Czudin, artysta perfekcyjny technicznie.

---

Rozpowszechnianiem cyklu "Bolshoi Ballet Live" na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka NAZYWOWKINACH.PL została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. "The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Art Beats", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 130.000 biletów.

***

TERMINY I LISTA KIN:

28 listopada 2018 Gorlice kino Kolory

29 listopada 2018 Złotoryja Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji - kino Aurum

2 grudnia 2018

Bydgoszcz Multikino

Czechowice-Dziedzice Multikino

Elbląg Multikino Ogrody

Gdańsk Multikino

Jaworzno Multikino

Katowice Kino Rialto

Kielce Multikino

Koszalin Multikino

Kraków Multikino

Lublin Multikino

Łódź Multikino Silver Screen

Olsztyn Multikino

Poznań Multikino Malta

Poznań Multikino Stary Browar

Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum

Radom Multikino

Rumia Multikino

Rybnik Multikino

Rzeszów Multikino

Słupsk Multikino

Sopot Multikino

Szczecin Multikino

Tychy Multikino

Warszawa Kino Praha

Warszawa Multikino Ursynów

Warszawa Multikino Złote Tarasy

Warszawa Wola Multikino

Włocławek Multikino

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

Zabrze Multikino

Zgorzelec Multikino

12 grudnia 2018 Mielec kino Galaktyka

27 grudnia 2018 Kraków kino Kijów.Centrum

30 grudnia 2019 Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury

6 stycznia 2019 Łódź kino Szpulka

16 stycznia 2019 Lidzbark Warmiński kino Ignacy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji