Artykuły

Warszawa. Nie żyje pisarz i scenarzysta Andrzej Grembowicz

Andrzej Grembowicz, twórca scenariuszy popularnych seriali, m.in. "Ekstradycji" i "Rancza", zmarł w wieku 60 lat. Czytelnicy znali go też pod pseudonimem literackim Robert Brutter.

O śmierci Grembowicza poinformowała w mediach społecznościowych Ilona Łepkowska, nazywając jego śmierć "wielką stratą". Wspominała jego zawodowy kunszt, pracowitość i skromność.

Scenarzysta i pisarz odszedł w niedzielę po długiej chorobie. Andrzej Grembowicz tworzył scenariusze do licznych polskich seriali, z których największym sukcesem okazała się "Ekstradycja". Pozostałe produkcje telewizyjne, do których pisał scenariusze, to m.in.: "Rodzina zastępcza", "Dziewczyny ze Lwowa" i "Ranczo". Na potrzeby ostatniego z wymienionych stworzył również kilka piosenek.

Współtworzył także filmy: "Nocne graffiti" Macieja Dutkiewicza z Markiem Kondratem, "Fuks" również w reżyserii Dutkiewicza, z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Krukówną, "Wtorek" Witolda Adamka z Pawłem Kukizem i Kingą Preis, czy "Wszystko będzie dobrze" w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego, z Robertem Więckiewiczem.

Pod pseudonimem Robert Brutter pisał utwory literackie: "Spadek na życzenie", "Parszywy dublet", "Nie opłaca się bić Maxa". W 1992 roku, za książkę sensacyjną "Rekontra", zdobył I nagrodę w konkursie im. Alistaira MacLaina. Współtworzył też sztuki teatralne, m.in. "Myszki", "Matkę chrzestną", "Impuls" (wszystkie trzy we współpracy z Maciejem Dutkiewiczem) oraz "Bal".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji