Artykuły

Łódź. W teatrach komedia i freak show

Premierą "Operetki" Gombrowicza rozpoczyna się świętowanie 130-lecia Teatru Jaracza. W Powszechnym po raz pierwszy pokazana zostanie komedia "Taniec albatrosa". W Studyjnym - pierwszy tegoroczny spektakl dyplomowy, "Pomysłowe mebelki z gąbki".

BŁAZENADA I FARSA

"Operetkę" w Jaraczu wyreżyserował Waldemar Zawodziński. - Gombrowicz podkreślał, żeby nie zdzierać mu maski błazna. Podjąłem więc próbę opowiedzenia o XX wieku, który bardziej był wiekiem upadków niż wzlotów, w taki sposób, jakiego by sobie życzył - opowiada. - Przekładając ją na indywidualny język teatralny, ale gatunkami niskimi: operetką, rewią, błazenadą, farsą.

W obsadzie: Iwona Dróżdż-Rybińska, Dorota Kiełkowicz, Grażyna Walasek, Marek Nędza, Sergiusz Olejnik, Radosław Osypiuk, Krystian Pesta, Karol Puciaty, Mariusz Siudziński, Bogusław Suszka, Andrzej Wichrowski oraz studenci łódzkiej Szkoły Filmowej i Akademii Muzycznej. Kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek. Spektakle premierowe - w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 18. Duża Scena, ul. Jaracza 27.

***

KRYZYS WIEKU ŚREDNIEGO

W sobotę na premierę "Tańca albatrosa" Geralda Sibleyrasa zaprasza Teatr Powszechny (ul. Legionów 21). Komedię reżyseruje Marcin Sławiński. Rzecz dzieje się w wiejskiej posiadłości, do której starzejący się mężczyzna zaprasza siostrę z przyjacielem, by poznali jego o wiele młodszą partnerkę.

- To więcej niż komedia obyczajowa! - zapewnia reżyser. - Podoba mi się w "Tańcu albatrosa" opis świata widzianego przez humorystę. Gorzki, ale z uśmiechem, skłaniający do refleksji. 10 lat temu powiedziałbym, że to po prostu francuska komedia, dziś widzę, że to też problemy współczesnych Polaków.

"Taniec albatrosa" (to ptak słynący z wierności) pokazano w Paryżu w 2006 roku. W Polsce tytuł zrealizował już Maciej Englert w warszawskim Teatrze Współczesnym. W obsadzie Karolina Krawczyńska, Barbara Lauks, Mirosław Jękot i Adam Marjański. Autorem scenografii jest Wojciech Stefaniak. Początek spektaklu o godz. 19.15.

***

FREAK SHOW GRZEGORZKA

W sobotę i niedzielę o godz 19.07 w Teatrze Studyjnym (ul. Kopernika 8) będzie można premierowo zobaczyć pierwszy w tym sezonie spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Szkory Filmowej. To "freak show" pod tytułem "Pomysłowe mebelki z gąbki". Reżyseria, dramaturgia i scenografia - Mariusz Grzegorzek.

"Pomysłowe mebelki z gąbki" [na zdjęciu] są kolażem, "formą schizoidalną", "przepełnioną impulsami". W dwudziestu scenach wykorzystano m.in. teksty poetyckie i ludowe, utwory i kompozycje muzyczne Niemena, Buzzcocks czy Donny Summer. - Ogarnął nas pogłębiający się syf mentalny. Upadają standardy, następuje totalna atomizacja społeczeństwa. Uświęcone dawniej sformułowania, takie jak miłość czy solidarność, zyskują wyjałowioną, karykaturalną formę. Czułem, że realizacja konwencjonalnego spektaklu opartego na tekstach dramatycznych byłaby nie na miejscu - mówi Grzegorzek. - Z jednej strony inspiruje nas paranoidalna kultura popularna, ta popowa padaczka, pulpa, którą wszyscy mamy w głowie. Memy, filmiki na YouTube... Bawimy się na przykład konwencją telewizyjnych programów w rodzaju polsatowskich "Trudnych spraw". Zderzamy to z kulturą wysoką, poetycką, której bardzo dzisiaj młodym brakuje, podawaną rapsodycznie, w uniesieniu. W tym kolażu znalazły się fragmenty opracowania etnograficznego na temat Hucułów z 1905 roku, z czasów, kiedy ludziejeszcze wcoś wierzyli i byli wspólnotą.

Wystąpią studenci IV roku aktorstwa: Izabela Dudziak, Mateusz Gródecki, Faustyna Kazimierska, Karol Nowiński, Piotr Pacek, Anna Paliga, Zuzanna Puławska, Robert Ratuszny, Aleksandra Skraba, Michał Surosz, Ksenia Tchórzko, Filip Warot, Elżbieta Zajko.

Na premierowe spektakle trzeba mieć zaproszenie, ale na kolejne przedstawienia (15-18 i 22-25 listopada) przyjmowane są rezerwacje (biletyst@filmschool.lodz.pl, 42 63 64166).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji