Artykuły

Łódź. W piątek początek jubileuszu 130-lecia Teatru im. Stefana Jaracza

Premierę spektaklu "Operetka" Witolda Gombrowicza w reż. Waldemara Zawodzińskiego przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi na swoje 130-lecie istnienia. Jubileuszowe obchody rozpoczną się w piątek.

"Operetka" Gombrowicza, to obsadowo największe przedstawienie "Jaracza". Widzowie zobaczą na scenie teatru w sumie 37 osób. Jak mówi Zawodziński, w spektaklu pokazuje człowieka, który "rezygnuje z samego siebie, z prawdy i poddaje się kolejnym dyktatom, kolejnym formom, które go krępują i zniewalają, a przed którymi w pewnym momencie nie ma już ucieczki".

W rolach głównych występują: Iwona Dróżdż-Rybińska, Dorota Kiełkowicz, Grażyna Walasek, Marek Nędza, Sergiusz Olejnik, Radosław Osypiuk, Krystian Pesta, Karol Puciaty, Mariusz Siudziński, Bogusław Suszka i Andrzej Wichrowski. Na scenie pojawia się też studenci łódzkiej Szkoły Filmowej oraz wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.

Premierę spektaklu zaplanowano na piątkowy wieczór.

Wcześniej, w piątek w samo południe odbędzie się uroczystość wręczenia pracownikom teatru odznaczeń państwowych i nagród. Po jej zakończeniu otwarta zostanie wystawa "Sztuczność wrodzona" poświęcona inscenizacjom dzieł Gombrowicza zrealizowanych w "Jaraczu". Połączona ona będzie z promocją okolicznościowego albumu "Niezapomniane".

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza Waldemar Zawodziński, w sobotę - 10 listopada - zainauguruje działalność Dyskusyjny Klub Jaracza (DKJ) zorganizowany we współpracy Instytutem Teatralnym im. Mieczysława Hertza. Będą to spotkania, mające podtytuł "Reinterpretacje", na których rozmawiać się będzie m.in. o sztuce i rzeczywistości.

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie Antoniemu Czechowowi.

Również w sobotę jak i w niedzielę - w ramach jubileuszu - widzowie będą mogli obejrzeć "Operetkę".

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi jest jednym z najstarszych teatrów w kraju. Powstał, jako stała scena polska w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego. Pracowali w nim m.in. Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller, Stanisława Wysocka, Karol Adwentowicz, Stefan Jaracz, Bolesław Leśmian, Władysław Krasnowiecki, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Lidia Zamkow, Janusz Warmiński, Jerzy Grzegorzewski. Na scenie pojawiali się m.in. Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Jadwiga Chojnacka, Jacek Woszczerowicz, Zofia Mrozowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji