Artykuły

Jelenia Góra. Rajskie reminiscencje w Domu Gerharta Hauptmanna

Wspomnienia pochodzącego z Gryfowa Śląskiego niemieckiego malarza Johannesa Maximiliana Avenariusa, autora naściennych malowideł w Hali Rajskiej domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, posłużyły za kanwę monodramu w wykonaniu Jacka Paruszyńskiego.

Spektakl zatytułowany "Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa" będzie miał swoją prapremierę w najbliższy piątek, 26 października 2018 r.t w willi niemieckiego noblisty w Jeleniej Górze - Jagniątkowie.

Hala Rajska muzeum - domu Gerharta Hauptmanna to wizytówka całego obiektu. W 1922 roku niemiecki noblista zlecił Avenariusowi, który był wtedy w trudnej sytuacji finansowej, wykonanie malowideł. Artysta wykorzystał motywy z dzieł Hauptmanna - "Tkaczy" i "Hanusi", motywy biblijne - Adama i Ewy oraz portret syna Hauptmanna - Benvenuta i drugiej żony Margarety. Fundatorem naściennego dzieła był Max Pinkus - fabrykant, filantrop i mecenas kultury śląskiej z Prudnika, a okazją do stworzenia fresków była 60. rocznica urodzin pisarza. Avenarius wraz z asystentem pracował przy malowaniu Hali Rajskiej przez 8 miesięcy.

Monodram "Wyspa" przenosi nas do roku 1946, kiedy to do willi Wiesenstein w Jagniątkowie przyjeżdża Avenarius, zwany Johmą. Dom jest już pusty, bo, po kilkutygodniowym oczekiwaniu na zgodę władz radzieckich, wdowa po nobliście mogła w końcu wyjechać z transportem ze zwłokami męża do Niemiec i tam urządzić mu pogrzeb. Avenarius jeszcze nie wie, że za kilka dni on sam opuści Śląsk kolejnym "sonderzugiem" - pociągiem specjalnym i przybędzie - za sprawą radzieckiej administracji wojskowej - do Berlina-Müggelheim.

A tymczasem powracają wspomnienia, kiedy to w "Łąkowym Kamieniu" tętniło życie towarzyskie, a stojącemu na skraju ubóstwa malarzowi noblista dał.wolną rękę. Artysta przyjął zlecenie na "raj na ziemi", dzięki któremu odmieniło się wszystko...

W rolę Avenariusa wcielił się jeleniogórski aktor Jacek Paruszyński. On też dokonał adaptacji wspomnień malarza, uzupełniając je o faktograficzne fragmenty z książki Janusza Skowrońskiego "Zapomniane tajemnice Karkonoszy". Nad realizacją dźwięku i świateł czuwać będzie Marek Oleksy. Przy spektaklu współpracowali także Emil Mendyk i prof. Krzysztof A. Kuczyński.

- Dzięki wspomnieniom Avenariusa dowiadujemy się o jego trudnej sytuacji życiowej spowodowanej kryzysem lat 20. minionego wieku. Znajomość z Hauptmannem i zlecenie przez pisarza na malowidła w Hali Rajskiej odmieniły życie malarza - mówi Jacek Paruszyński, który adaptował tekst, wyreżyserował monodram i wcieli się w rolę Avenariusa.

"Wyspa" to powrót do lokalnej historii urokliwego miejsca i jednocześnie nowatorska propozycja obcowania z muzeum.

Przedstawienia będzie można zobaczyć 26 i 27 października oraz 16 listopada o godzinie 18.00. Widzowie - zamiast programu teatralnego -otrzymają w prezencie książkowe, polsko-niemieckie wydanie wspomnień J, M. Avenariusa w tłumaczeniu Małgorzaty Urlich-Kornackiej..

Ceny biletów -15,- i 10,- (młodzież, seniorzy 60+). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje ich wcześniejsza rezerwacja - Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna", ul. Michałowicka 32 Jelenia Góra-Jagniątków p. Ewa Rzempała tel. 75 755 32 86 kontakt@muzeum-dgh.pl (w godz. 9-16)

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy podwójne zaproszenia na spektakl "Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa,\ który zaprezentowany zostanie w jeleniogórskim Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w sobotę 27 października. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w czwartek, 25 października, po godz. 13.00. Warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania "Nowin Jeleniogórskich" z niniejszą zapowiedzią tego nietuzinkowego wydarzenia. Zapraszamy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji