Artykuły

Franz Kafka aktorem

Nikt w to nie uwierzy, i słusznie, bo zmyślił to autorski duet - Paweł Passini i Tomasz Gwinciński. W ich sztuce "Amszel Kafka" [na zdjęciu] znakomity pisarz angażuje się do polsko-żydowskiej grupy teatralnej, która wystawia "Golema". Kafka gra tytułowego bohatera.

Rolą Kafki zadebiutuje na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego z urody podobny do bohatera sztuki - Jakub Kotyński.

- Jak większość młodych ludzi, swoje spotkanie z Kafką zacząłem od "Procesu" - mówi aktor. - Potem były "Dzienniki" i listy Kafki. Przed rozpoczęciem prób starałem się przeczytać wszystko, co tylko było możliwe, o Kafce i samego Kafki. Mamy bardzo zakodowany obraz pisarza, narzucony przez jego prozę. A więc ponurego, grzebiącego w duszy. Nikt sobie nie wyobraża Kafki żartującego.

Jeśli realizatorzy, a zwłaszcza Paweł Passini, reżyser tego autorskiego spektaklu, z taką pasją i swadą wykreuje ostatni w tym sezonie spektakl Polskiego, to będziemy mieli prawdziwe wydarzenie. Reżyser wierzy, że duch Kafki krąży po scenie przy ul. Świdnickiej i ma nad wszystkim pieczę.

Jest to prawdopodobne, bo na wczorajszą konferencję prasową trafili aktorzy z Indii, goszczący we Wrocławiu, którzy w Berlinie grali w adaptacji opowiadań Kafki. Debiutantowi Jakubowi Kotyńskiemu będzie towarzyszyło grono doświadczonych aktorów tej sceny: Monika Bolly jako Pani Czyżyk, w której prawdziwy Kafka się podkochiwał, Mariusz Kiljan, Tomasz Lulek, Stanisław Melski, Zbigniew Lesień, Michał Opaliński i Andrzej Wilk.

Dziś o godz. 17.00 we foyer Teatru Kameralnego, w którym po wojnie mieścił się Teatr Żydowski, spotkamy się z Jackiem Moskwą i Rafałem Węgrzyniakiem. Rozmowa toczyć się będzie o Golemie, Teatrze Żydowskim i oczywiście o Kafce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji