Artykuły

Warszawa. Prapremiera "Nim odleci" we Współczensym

17 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Współczesnym odbędzie się prapremiera spektaklu "Nim odleci" Floriana Zellera w przekładzie Bogusławy Frosztęgi i w reż. Macieja Englerta.

"Pośród największej burzy / Zawsze jest jakiś ptak, by nas uspokoić / Ten nieznajomy ptak / Śpiewa przed odlotem..."

Sztuka Floriana Zellera jest pozornie prostą historią rodzinną o małżeństwie z wieloletnim stażem, ich dorosłych córkach, tajemniczej znajomej męża z przeszłości i najnowszym ukochanym młodszej córki. Cały urok i wartość sztuki tkwi w sposobie jej opowiadania: autor nie zachowuje chronologii, co więcej, myli wciąż tropy, mnożąc warianty zdarzeń, zmienia punkty widzenia. Co się wydarzyło,a co jest tylko wyobrażeniem któregoś z bohaterów, kto jest kim? W sposób kunsztowny, subtelny przeplata świat realny z metafizycznym. W bardzo precyzyjny sposób prowadzi widza przez labirynt splątanych losów swoich bohaterów, skłaniając do refleksji nad życiem, miłością i śmiercią.

Florian Zeller (ur.1979), francuski powieściopisarz i dramaturg, debiutował mając 23 lata powieścią "Neiges artificiels" (Sztuczne śniegi). Debiut był udany - książka otrzymała nagrodę Prix de la Fondation Hachette. Było jeszcze kilka prób prozatorskich, aż autor zafascynował się teatrem i skupił się na dramatopisarstwie. Do dziś napisał 12 sztuk teatralnych. W Polsce znane są trzy: "Matka" (La Mere 2010), "Prawda" (La Verité 2011), "Ojciec" (Le Peré 2012), w przygotowaniu jest przekład "Syna" (Le Fils 2018). Wszystkie sztuki Zellera cieszą się zainteresowaniem widzów i uznaniem krytyki, przetłumaczone na wiele języków, grane są na wielu scenach europejskich i nie tylko - Ojciec - najwyżej, jak dotąd, ceniony i obsypany nagrodami dramat - trafił do teatrów w Hong Kongu i w Sydney. Sztuka "Przed odlotem" (Avant de s'volere ) została napisana w 2016 r. Zeller jest w Polsce znany z realizacji "Ojca" i "Prawdy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji