Artykuły

Poznań. Fantazja na temat Konopnickiej w Polskim

W Teatrze Polskim w Poznaniu pierwsza premiera w sezonie limonkowym. Spektakl "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" w reżyserii Wiktora Rubina już 27 października o godz. 19.

O czym pisałaby Maria Konopnicka, gdyby żyła w dzisiejszych czasach? Co zawierały listy spalone przez jej córki? Co jest zapisane w rytmie jej wierszy? Jakie nienazwane pragnienia, tęsknoty? - te pytania stawiają twórcy spektaklu: dramaturg Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin (oboje na zdjęciu).

Maria Konopnicka spędziła ostatnie dwadzieścia lat swojego życia u boku młodszej od siebie o dwie dekady kobiety - podróżując z nią po Europie, pisząc, próbując się z jednej strony uwolnić od nadzoru ekspertów i ojczyźnianych zobowiązań, z drugiej zaś pracując literacko na wizerunek wieszczki. Konopnicka nie pozwalała się nawet fotografować, pisane przez siebie listy nakazywała niszczyć adresatom, chciała mieć kontrolę nad wszystkim, co było z nią kojarzone. Ten starannie wypracowany wizerunek musiał pochłaniać ogromne ilości czasu i kosztować wiele siły twórczej.

Spektakl "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi" jest fantazją na temat Konopnickiej, która wyrywa się wizerunkom, oczekiwaniom, i poprzez eksperyment sprawdza, z jakich pragnień, celów i postaw się składa.

Spektakl przeznaczony dla osób dorosłych

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji