Artykuły

Na początek Ordonka

Po rezygnacji Andrzeja Wajdy z funkcji dyrektora, Teatr Powszechny w Warszawie wkracza w obecny sezon już pod nowym kierownictwem artystycznym Macieja Wojtyszki. Jeszcze we wrześniu obejrzymy w tym teatrze dwie premiery. Pierwsza odbędzie się już 20 września br. na Małej Scenie. Jest to przedstawienie muzyczne w reż. Krzysztofa Zaleskiego, "To śpiewa Ordonka". Występuję: Ewa Dałkowska i Piotr Machalica, a towarzyszy im zespół , muzyczny Janusza Bogackiego, który również jest kierownikiem muzycznym przedstawienia, scenografię zaś przygotowała Dorota Roquelo. W spektaklu pomyślanym przez realizatorów jako zabawa muzyczna (rodzaj lekkiego pastiszu na czasy przedwojenne), znajdzie się kilkanaście piosenek wybranych z repertuaru Ordonki. Warto dodać, iż jednocześnie można będzie zakupić w hallu teatru kasety z nagraniami piosenek pochodzących z tego przedstawienia.

A już następnego dnia, na dużej scenie Teatru Powszechnego, odbędzie się następna premiera, "Wspaniale życie" Jeana Anouila. Ta. ostatnia, najmniej u nas znana, sztuka nieżyjącego już francuskiego dramaturga, napisana w 1979 r. od razu miała swoją premierę w telewizji. Warszawskie wystawienie te] sztuki nie jest polską prapremierą, ta bowiem odbyła się dwa lata temu w Elblągu. Teatr Powszechny natomiast od dłuższego czasu zabiegał u władz o zezwolenie na jej wystawienie, lecz dopiero teraz okazało się to możliwe. "Wspaniale życie", aczkolwiek jest komedią, zawiera jednak dość. ostry wydźwięk polityczny.

W głównej roli występuje Janusz Gajos, a obok niego grają: Wiesława Mazurkiewicz, Mirosława Dubrawska, Danuta Kowalska, Jerzy Przybylski, Aleksander Trąbczyński, Cezary Morawski i inni. Przedstawienie reżyseruje Andrzej Guc, dekoracje przygotował Andrzej Sadowski. Kostiumy są dziełem Ewy Gdowiak, a muzyka Jerzego Satanowskiego.

Na późną jesień, zwłaszcza listopad i grudzień, teatr, zapowiada kolejne premiery: "Klub Pickwicka" w adaptacji, z piosenkami i w . reżyserii Macieja Wojtyszki, "Shirley Valentine" Willy Russella (monodram w wykonaniu Krystyny Jandy, w reżyserii Macieja Wojtyszki), "Karmaniola" do muzyki Stanisława Moniuszki, z librettem Joanny Kulmowej, w reżyserii Marka Sikory. Jak widać, proponowany przez Teatr Powszechny repertuar jest bardzo różnorodny, zawiera zarówno pozycje muzyczne, rozrywkowe, jak i poważne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji