Artykuły

Łomża. Prapremiera spektaklu "Zaczarowany jeleń" na 600-lecie miasta

Spektakl "Zaczarowany jeleń" - sceniczna baśń na podstawie podań i krótkich historii o powstaniu Łomży - będzie miała prapremierę w sobotę wieczorem w Teatrze Lalki i Aktora w tym mieście. Przedstawienie zostało zrealizowane z okazji 600-lecia Łomży.

- Jubileusz 600-lecia Łomży był pretekstem do napisania sztuki, a sam tekst powstawał ponad rok - powiedział PAP dyrektor teatru, a także reżyser przedstawienia i autor scenariusza Jarosław Antoniuk. Mówił, że od dłuższego czasu chciał wystawić sztukę, która mówiłaby o historii miasta, ale długo szukał pomysłu.

W jego ocenie, jednym z elementów tożsamości społecznej mieszkańców Łomży jest herb: biały jeleń przeskakujący przez kamienie. "O tym jeleniu nie było żadnych legend. Pomyślałem, że to dobry materiał na sztukę, na baśń sceniczną" - dodał Antoniuk.

Mówił, że baśń jest wielowątkowa, w której mieszają się światy fantastyczny z realnym. Dodał, że chciał w ten sposób dotrzeć z opowieścią do młodych i nieco starszych widzów, zachęcić ich do poznawania lokalnej historii. Antoniuk mówił, że przygotował przedstawienie dla całej rodziny.

Baśń opowiada o rycerzu, który wraca z wojny z Krzyżakami i przybywa do krainy Rusałek, gdzie jego życie znowu jest zagrożone, bo czyhają na niego Gnomy. Wtedy jedna z Rusałek zamienia go w jelenia i bohater w tym wcieleniu walczy ze złem...

- To baśń bardzo magiczna, w którą po prostu trzeba się wczuć - mówił Antoniuk. Scenografię, bardzo symboliczną, stworzył Przemysław Karwowski. W przedstawieniu będzie można zobaczyć zarówno lalki, jak i aktorów.

"Zaczarowany jeleń" to pierwsza premiera łomżyńskiego teatru w sezonie artystycznym 2018/19.

Prawa miejskie nadał Łomży w 1418 r. książę Janusz I. Obchody 600-lecia Łomży trwają, w różnej formie, przez cały 2018 rok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji