Artykuły

Łódź. Złote Maski przyznane

Łódzcy dziennikarze kulturalni przyznali Złote Maski za sezon teatralny 2017/2018. Najlepsze spektakle to "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Teatru Pinokio i "Tramwaj zwany pożądaniem" André Previna pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego i w reżyserii Macieja Prusa z Teatru Wielkiego.

Reżyserów doceniono dwóch: Waldemara Zawodzińskiego za "Operetkę" Witolda Gombrowicza oraz Kubę Kowalskiego za "Przebudzenie wiosny" Franka Wedekinda. Co ciekawe, oba spektakle zostały zrealizowane w Teatrze Studyjnym.

Złota Maska za najlepszą rolę męską trafiła do Piotra Seweryńskiego za rolę Saszy w "Antygonie w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego i Roberta Scurvy'ego w "Szewcach" Witkacego (Teatr Nowy). Krytycy docenili Dorotę Kiełkowicz, która brawurowo odegrała rolę Elli Bischof w "Z miłości" Petera Turriniego (Teatr Jaracza) oraz - w kategorii wokalno-aktorskiej - Joannę Woś (Blanche Dubois w operze "Tramwaj zwany pożądaniem" André Previna, Teatr Wielki). Za najlepszą debiutantkę uznano Paulinę Walendziak (Iris w "Otchłani" Jennifer Haley w Teatrze Jaracza). Najlepsza męska rola wokalno-aktorska - Piotr Płuska (Javert w "Les Misérables - Nędznicy" Alaina Boublila i Claude'a-Michela Schonberga, Teatr Muzyczny).

Teatr Pinokio dostał Złotą Maskę nie tylko za najlepszy spektakl, również za scenografię. Odebrała ją Aleksandra Starzyńska ("Przygody Pędrka Wyrzutka" Stefana Themersona).

Najważniejsze wydarzenie na scenie off to monodram Magdaleny Drab [na zdjęciu] "Curko moja ogłoś to" (scenariusz i wykonanie; muzyka i konsultacja reżyserska - Albert Pyśk, Teatr Zamiast).

Dziennikarze przyznali też dwie Nadzwyczajne Złote Maski. Teatrowi Muzycznemu za sukces spektaklu "Les Misérables - Nędznicy" oraz "świadome i metodyczne przekształcanie teatru w nowoczesną scenę musicalową o ponadlokalnych ambicjach", a także Teatrowi Powszechnemu za "konsekwentne i skuteczne łączenie różnorodnej oferty działań twórczych oraz edukacyjnych służących utrwalaniu własnego wizerunku artystycznego".

Maski wręczono w piątek, w trakcie inauguracji nowego sezonu w Muzycznym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji