Artykuły

Białoruś. Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Mińsku

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski rozpoczął w piątek Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Mińsku. Wcześniej odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników Narodowego Czytania na całym świecie.

Ambasador Michalski podkreślił, że "Przedwiośnie" jest ważną książką, nierozerwalnie związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości 100 lat temu. "Nic dziwnego, że właśnie w tym roku wybrano +Przedwiośnie+. To trudna, ale bardzo ważna dla polskiej świadomości powieść" - mówił dyplomata. "Cieszę się, że możemy ją czytać w gronie mińskich Polaków i przyjaciół Polski" - podkreślił.

W czytaniu wzięli udział przedstawiciele mniejszości polskiej, dyplomaci, uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, osoby uczące się języka polskiego, w sumie ok. 100 osób.

"To dla nas ważne i ciekawe wydarzenie, a przede wszystkim jeszcze jedna możliwość obcowania z polskim językiem i kulturą" - powiedziała prezes mińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi Helena Marczukiewicz. Przyznała, że sama czytała "Przedwiośnie" w młodości, a teraz chętnie do niego wraca.

W sobotę Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie z udziałem wicemarszałek Senatu Marii Koc. Wezmą w nim udział grodzieńscy Polacy oraz dyplomaci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji