Artykuły

Warszawa. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Macieja Englerta

14 lipca 1968 r. po ukończeniu Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie, Maciej Englert zadebiutował na scenie Teatru Współczesnego rolą Chłopca z Deszczu w "Dwóch teatrach" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Erwina Axera.

Jako reżyser zadebiutował w Teatrze Współczesnym "Litością Boga" Jeana Cau w roku 1972. W 1975 objął dyrekcję nowo powstałego Teatru Współczesnego w Szczecinie. W 1981, po trzech sezonach w Szczecinie, przyjął propozycję Erwina Axera i został dyrektorem oraz kierownikiem artystycznym Teatru Współczesnego w Warszawie, który prowadzi do dzisiaj.

Ma na swoim koncie ponad 60 realizacji scenicznych (w tym 46 na stołecznej scenie) i około 20 w Teatrze Telewizji. Jest laureatem licznych nagród, w tym Nagrody im. Konrada Swinarskiego za reżyserię "Największej świętości" Iona Druce (1978), nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za adaptację i reżyserię "Mistrza i Małgorzaty" Michała Bułhakowa (1987), nagrody Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za adaptację i reżyserię "Wniebowstąpienia" wg. Tadeusza Konwickiego. Dwukrotnie otrzymał Feliksa Warszawskiego: w 2009 roku za spektakl "To idzie młodość" i w roku 2013 za całokształt. Odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji