Artykuły

Poznań. "Juliusz Cezar w Egipcie" otworzy sezon w Wielkim

Teatr Wielki w Poznaniu przygotował repertuar na sezon artystyczny 2018/2019. Zaplanowano 6 premier, 22 tytuły operowe, 8 baletowych i 6 koncertów. Łącznie poznańska opera zagra 132 razy. Spektakl "Jenůfa" w reżyserii A. Hermanisa zostanie zaprezentowany w operze w Brnie.

Wszystko rozpocznie koncertowe wykonanie opery "Juliusz Cezar w Egipcie" - klejnotu baroku, jednego z najbardziej znanych i najczęściej grywanych dzieł Händla - 22 września o godz. 19:00.

Choć muzyka baroku wielokrotnie pojawiła się na scenie, na wykonanie tej opery widzowie w Poznaniu czekali ponad 40 lat. Tego zadania nie mógł się podjąć nikt inny, jak sam Paul Esswood (na zdjęciu). Wybitny angielski kontratenor po zakończeniu kariery scenicznej coraz częściej staje za dyrygenckim pulpitem. W 2015 roku zrealizował w poznańskiej operze dobrze przyjętą przez recenzentów i widzów "Dydonę i Eneasza" Purcella.

Przygotowania do prezentacji "Juliusza Cezara" poprzedziły przesłuchania, stąd międzynarodowa obsada przedstawienia. Tytułową partię wykona jednak Polak, Kacper Szelążek, obecnie jeden z najlepszych kontratenorów, jedyny na świecie wykonawca poematów Kasprowicza z muzyką Karola Szymanowskiego. Partię Kleopatry wykona Anna Gorbachyova - absolwentka Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, światowej klasy śpiewaczka, występująca na scenach oper i filharmonii całego globu.

Fenomen "Juliusza Cezara" - cieszącego się ogromną popularnością przez stulecia, bo już po premierowej prezentacji okrzykniętego arcydziełem - wynika nie tylko z doskonałej warstwy muzycznej, ale i umiejętnie skonstruowanej dramaturgii i niezwykle wyrazistych postaciach.

Wcześniej, bo 18 września o godz. 17:00, we Foyer I piętra, spotkamy się z Paulem Esswodem (kierownictwo muzyczne, dyrygentura), który opowie o fascynacji Haendlem i miłości do muzyki baroku. Poprowadzi je prof. Piotr Urbański - profesor zwyczajny UAM, historyk literatury i operolog, publicysta muzyczny, współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Całość spotkania zakończy się możliwością obejrzenia i wysłuchania podczas próby na scenie utworu "Piangero" z aktu III "Juliusza Cezara w Egipcie" w wykonaniu Anny Gorbachyovej.

OBSADA:

Kacper Szelążek, Anna Gorbaychova, Rafał Tomkiewicz, Christie Cook, Annie Fredriksson, Yuriy Hadzetskyy, Marcin Hutek, Damian Ganclarski, orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Bilety dostępne na stronie www.bilety.opera.poznan.pl lub w kasie teatru od 13:00 do 19:00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji