Artykuły

Warszawa. Para Prezydencka zachęca do udziału w finale akcji Narodowe Czytanie

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zaprosili w krótkim materiale filmowym zamieszczonym w poniedziałek na Twitterze Kancelarii Prezydenta do udziału w finale akcji Narodowe Czytanie. Odbędzie się on w sobotę 8 września.

W krótkim materiale filmowym Para Prezydencka, w mieszkaniu Stefana Żeromskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, odczytuje także fragment "Przedwiośnia", które jest lekturą tegorocznego Narodowego Czytania.

Jak podkreślał prezydent podczas inauguracji tegorocznej edycji Narodowego Czytania, "Przedwiośnie" Żeromskiego jest to powieść "pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi".

- Powieść niezwykle ciekawa, niezwykle obrazująca takie specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim w Baku. Gdzie dorasta bohater tej powieści Cezary Baryka, gdzie jego ojciec Seweryn Baryka gdzieś daleko walczy w I wojnie światowej; gdzie umiera matka na skutek przeżyć wojennych i wszystkiego co ją spotkało - mówił Andrzej Duda.

Według niego Żeromski pisze w "Przedwiośniu" o Polsce "wielu kontrastów". - Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź - w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. Te wszystkie pytania jawią się na tle tej książki; pytania, na które dzisiaj być może łatwiej nam odpowiedzieć niż było wtedy. Ale przecież dzisiaj też zadajemy te pytania - jakiej ostatecznie Polski dzisiaj chcemy, jaki ma być jej ustrój w porównaniu z innymi państwami - podkreślił prezydent.

- Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać - ocenił Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie "Zemsty" Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji