Artykuły

Warszawa. Spektakl "Moc strumienia" w Studium Teatralnym

9 września o godz. 19.00 w Studium Teatralnym przy ul. Lubelskiej 30/31 odbędzie się uroczyste zakończenie celebracji rocznicy 85. urodzin Jerzego Grotowskiego oraz rezydenci Jayanta Chaterjee w Warszawie.

Spektakl "Moc strumienia"

Opowieść o poszukiwaniu "MOCY" w formie medytacji teatralnej oparta o pieśni zawarte w "Gitanjali" autorstwa Rabindrantha Tagore oraz poemat "Tryptyk Rzymski" autorstwa Jana Pawła II. Rabindranath Tagore, nagrodzony w 1912 roku Nagrodą Nobla był mistrzem szczególnym, dla którego najistotniejszym elementem kształtującym osobowość człowieka był teatr. Namawiał swych uczniów do pracy nad sobą dzięki sztuce i pięknu. Natomiast poemat Jana Paweł II był zaskoczeniem dla teologów, kanonistów, poważnych hierarchów, którzy zadawali pytanie czy wypada Papieżowi pisać wiersze? Ojciec Święty uważa ten utwór za osobistą medytację. Ci dwaj WIELCY MYŚLICIELE zmieniający świat zarówno swoją postawą jak i twórczością bardzo często dochodzili do podobnych wniosków, poprzez poezję próbowali uchwycić to, co trudno zrozumieć tajemnicę istnienia.

Występują: Jayanta Chatterjee (Indie) oraz Dorota Porowska

Muzyka: Anna Sash Jędrzejewska

Śpiew: Aldona Jacórzyńska

Zdjęcia: Wojtek Jakubczak

Reżyseria: Małgorzata Szyszka

***

Jayanta Chatterjee - aktor, tancerz, reżyser

Ur. 1985 w rodzinie bramińskiej. Od dzieciństwa interesował się sztukami walki i innymi formami ekspresji. W 2011 roku otrzymal tytuł reżysera na Uniwersytecie Rabindra Bharati. W 2008 roku zaczął studiować sztukę i filozofię indyjską. Związał się z projektem Milon Mela - Badania Źródeł - prowadzonym przez Abwani Biswas (byłego współpracownika Jerzego Grotowskiego). W tym samym czasie otrzymuje dwuletnie stypendium artystyczne od Ministra Kultury Indii dotyczące praktyki duchowej, jako elementu pracy aktora nad rolą. Obecnie prowadzi w Indiach i Europie warsztaty teatralne dla osób zainteresowanych jogą i sztukami walki (kalaripayatuu)

*

Małgorzata Szyszka - reżyserka, dramaturg

Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Akademii Koźmińskiego w Warszawie stypendystka MKIDN, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta st .Warszawy, Funduszu Promocji Twórczości. Zrealizowała szereg spektakli teatralnych np. "Dwa razy dwa" wg Dostojewskiego / I nagroda podczas 32 Festiwalu Jednego Aktora we Wrocławiu/ Poza teatrem realizuje filmy dokumentalne np. Tropami Jerzego Grotowskiego po Meksyku: "Amecameca" i "Nie zatrzymujcie się..." (festiwal Artes.Docs w Meksyku) oraz "Indie -Grotowski".

www.szyszka.art.pl

*

Dorota Porowska- aktorka, tancerka

Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie 1984-2004 aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Brała udział w gardzienickich spektaklach: "Spektakl wieczorny", "Gusła", "Żywot protopopa Awwakuma", "Carmina Burana", "Metamorfozy" i prowadziła warsztaty teatralne w Royale Shakespeare Company, na wydziałach aktorskich Columbia i Stanford University oraz w Instytucie Meyerholda w Moskwie. Cały czas uprawia działalność dydaktyczną prowadząc warsztaty teatralne dla studentów uniwersytetów w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie oraz studentów studiów podyplomowych Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w belgijskiej (Liege) i krakowskiej szkole teatralnej.

*

Janna Sash Jedrzejewska - kompozytorka.

W latach 1992-97 studiowała kompozycję w klasie Bogusława Schaeffera w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów pod kierunkiem m.in. Włodzimierza Kotońskiego, Marka Chołoniewskiego, Lidii Zielińskiej, Matthiasa Hermana, Adama Kaczyńskiego, Krzysztofa Knittla i Włodzimierza Kiniorskiego. Ponadto studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (klasa rzeźby multimedialnej Antoniego Porczaka). W 2009 roku ukończyła reżyserię i montaż w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Na Konkursie Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie w 1998 otrzymała III nagrodę za Pater Noster na chór mieszany a capella (1998), na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda zaś dwukrotnie wyróżnienie: w 2002 za emotion - s na zespół instrumentalny i taśmę (2002), w 2004 za Rhizm na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2003).

*

Wojciech Jakubczak - autor zdjęć

W ramach wieloletniej współpracy z Małgorzatą Szyszką zrealizował m.in. zdjęcia do dokumentu "Śladami Zbigniewa Herberta po Lwowie" (prezentowany podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie, Festiwalu Bo! Polska - Ukraina w Kinie Polska, Edusat ), "Beryszońskim szlakiem Fryderyka Chopina" (Festiwal Filmów o sztuce Artes.Docs w Meksyku, insert do Ruchu Muzycznego), cykl filmowy "Wspólna wędrówka po warszawskiej Pradze" prezentowany podczas "Otwartej Ząbkowskiej", o Eugeniuszu Szwankowskim - Varsavianiście oraz Zbigniewie Rymarzu - nie spodziewałem się. Współpracuje TVP1, TV Nowa.

*

Aldona Jacórzynska - śpiew

Absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie - Wydział Wokalno-Aktorski prowadzony przez Jacka Różańskiego, absolutorium WoT Akademii Teatralnej im . A. Zelwerowicza. Wspólnie z Anną Sash Jędrzejewską i Małgorzatą Szyszka przygotowała recital poetycki "Mikroksmos" na podstawie poezji Joanny Wicherkiewicz.

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy

Partner: Studium Teatralne Lubelska 30/32

Patronat nad projektem objęło Muzeum Azji i Pacyfiku, Szkoła Jogi Shakti

Organizatorzy: Stowarzyszenie Grupa przedsięwzięć Teatralno-Medialnych www.sgptm.org.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji