Artykuły

Kraków. Jubileusz Haliny Kwiatkowskiej

W poniedziałek [29 maja] o godz. 19 w foyer Starego Teatru (ul. Jagiellońska 1) Halina Kwiatkowska obchodzić będzie dwa jubileusze: 85. urodziny i 65-lecie pracy artystycznej.

Aktorką została już w gimnazjum w rodzinnych Wadowicach. Działał tam prężnie amatorski teatr międzyszkolny, sławny dzięki temu, że pierwsze kroki na scenie stawiał tam Karol Wojtyła. Właśnie z Karolem Wojtyłą Halina Kwiatkowska (wówczas Halina Królikiewicz) grała w kilku przedstawieniach: ona Antygonę, on Hajmona, ona Anielę w "Ślubach panieńskiech", on Gustawa, ona Balladynę, on Kirkora. Po maturze zaczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybuchła wojna, Halina Kwiatkowska związała się z konspiracyjnym Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka - debiutowała 1 listopada 1941 r. w "Królu Duchu" Juliusza Słowackiego. W Rapsodycznym grała do 1947 r., potem współpracowała z krakowskimi scenami: Teatrem TUR (1947-48), Państwowymi Teatrami Dramatycznymi (1948-53). W 1954 roku rolą Warii w "Wiśniowym sadzie" w reżyserii Władysława Krzemińskiego rozpoczęła pracę w Starym Teatrze pozostając w nim do dziś. Grała w spektaklach Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Józefa Szajny, Zygmunta Hübnera.

Przez dwadzieścia lat była aktorką kabaretu Jama Michalika (razem z Bruno Miecugowem napisała książkę o kabarecie, zatytułowaną "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret"). Jest autorką książek wspomnieniowych "Porachunki z pamięcią" i "Wielki kolega", a wspólnie z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne: "Ogłoszenie matrymonialne" i "Sytuacja bez wyjścia". Przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej PWST. Uczyła piosenki, prozy, wiersza i stworzonego przez siebie przedmiotu - "kultury bycia". Wychowała 586 studentów.

Niedługo Halinę Kwiatkowską znów będzie można oglądać na scenie Starego Teatru - w "Tartuffe" Moliera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego gra panią Pernelle. Premiera 10 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji