Artykuły

Białystok. Szkoły lalkarskie zaprezentują swoje spektakle na festiwalu

Spektakle 11 szkół lalkarskich m.in. z Łotwy, Węgier, Niemiec i Polski, ale też przedstawienia profesjonalnych teatrów lalkarskich z różnych stron świata - złożą się na 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku, który odbędzie się w dniach 19-23 czerwca.

Festiwal "LALKANIELALKA" odbywa się w Białymstoku co dwa lata. Jego ideą była i jest prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek.

Organizatorami festiwalu są: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy oraz Białostocki Teatr Lalek. Festiwal towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku, które odbywają się w tym samym czasie. W tym roku będzie połączony też z jubileuszem 65-lecia BTL, jednego z najbardziej docenianych teatrów lalkowych w Polsce.

Jak powiedział we wtorek (12.06) na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu prorektor Akademii Teatralnej w Białymstoku prof. Wiesław Czołpiński, festiwal odbywa się od 2002 roku i jest to "kolejna możliwość spotkania młodych ludzi i kolejna możliwość konfrontacji z teatrami profesjonalnymi". Od kilku edycji na festiwalu obok prezentacji szkół lalkarskich, swoje spektakle pokazują też profesjonalni twórcy; w tym roku będą to artyści z siedmiu krajów.

Wiesław Czołpiński podkreślił również, że "ten pomost pomiędzy młodymi a doświadczonymi" jest dla organizatorów bardzo istotny. - To daje nam z jednej strony szansę na pełniejsze spotkanie, a z drugiej - na ciekawszą ofertę dla publiczności miasta i regionu - dodał. W tym roku spektakle festiwalowe, oprócz Białegostoku, dotrą też do innych miast w regionie: Supraśla, Łomży i Suwałk.

Marta Rau, prezes Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy podkreślała, że festiwal to możliwość obserwacji i źródło inspiracji dla studentów, ale też profesjonalnych artystów. - Moim zdaniem, zawsze spotykamy się tutaj na festiwalu z takim poligonem doświadczalnym, jeżeli chodzi o szkoły, bo studenci mają to do siebie, że poszukują nowych rozwiązań, poszukują nowych form, wykraczają poza pewne kanony i to jest niezwykle inspirujące również dla nas, jako dla ludzi, którzy już w tym środowisku "siedzimy" od lat - dodała Marta Rau.

Podczas festiwalu prezentowane będą różne formy teatralne: od tradycyjnej lalkowej, po układy aktor i lalka czy aktor i przedmiot. Wiesław Czołpiński mówił, że hasło festiwalu: "lalka-nie-lalka" daje duże możliwości, a lalką tak naprawdę może stać się wszystko. Pokazane zostaną zarówno spektakle dla dzieci jak i dorosłych, w tym spektakle autorskie na podstawie własnych scenariuszy. W sumie w ciągu pięciu festiwalowych dni odbędzie się ponad 50 przedstawień.

Festiwal rozpocznie się pokazami spektakli przygotowanymi przez studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku. W kolejne dni będzie można oglądać spektakle szkół lalkarskich m.in. z Czech, Łotwy, Węgier czy Ukrainy oraz przedstawienia przygotowane przez teatry lalkowe m.in. z Francji, Izraela czy Słowenii. W ostatni festiwalowy dzień, 23 czerwca, odbędzie się jubileusz 65-lecia BTL, który zakończy się spektaklem francuskiego teatru Plexus Polaire "Ashes".

Imprezie będą towarzyszyły też wystawy m.in. studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie oraz koncerty.

9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku został sfinansowany z resortu kultury, budżetu Białegostoku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz środków własnych uczelni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji