Artykuły

Kraków. Jerzy Zoń laureatem Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego

Dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń został laureatem tegorocznej Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego ustanowionej przez Radę Miasta Krakowa i przyznawanej za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru.

Nagrodę specjalną otrzymał zespół Teatru Nowego Proxima - poinformowało we wtorek biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

Wręczenie nagród nastąpi 16 czerwca podczas tegorocznej edycji Nocy Teatrów w Rynku Głównym.

Jerzy Zoń - reżyser i aktor teatralny, dyrektor i współzałożyciel krakowskiego teatru KTO - jest siódmym laureatem nagrody. Został doceniony za realizację w 2017 r. trzech widowisk plenerowych, nadających nowy kontekst przestrzeniom publicznym Krakowa: "Vivat Kościuszko", "Fahrenheit 451 Kraków", "Weselisko", za 30 lat realizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych oraz 40 lat prowadzenia Teatru KTO.

Miasto po raz drugi przyznało również nagrodę specjalną. Otrzymał ją zespół Teatru Nowego Proxima w składzie: Iwona Kempa, Elżbieta Karkoszka, Anna Tomaszewska, Martyna Krzysztofik, Juliusz Chrząstowski, Sławomir Maciejewski, Jacek Romanowski i Maciej Sajur za spektakl "Murzyni we Florencji" według prozy Vedrany Rudan.

Do tegorocznej, siódmej edycji konkursu wpłynęły 34 wnioski. Do nagrody specjalnej, za dokonania w dziedzinie teatru nieinstytucjonalnego, zakwalifikowano 13 wniosków.

Pierwszym laureatem Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego był aktor Radosław Krzyżowski. W 2013 r. nagrodę dostał dziewięcioosobowy zespół twórców spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" Petera Asmussena w reż. Iwony Kempy. W 2014 r. nagroda trafiła do aktora teatralnego i filmowego Grzegorza Mielczarka, a w 2015 r. uhonorowano nią obsadę aktorską spektaklu "nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" w reż. Moniki Strzępki.

W 2016 r. laureatem nagrody był twórca Teatru STU Krzysztof Jasiński. Jury nagrodziło artystę za tryptyk "Wędrowanie", stworzony na podstawie dramatów Wyspiańskiego: "Wesele", "Wyzwolenie" i "Akropolis". Rok temu nagroda powędrowała w ręce Ewy Kaim, nagrodę specjalną otrzymał zespół Teatru Mumerus.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji