Artykuły

Rosja. Znak z bohaterami Bułhakowa wraca na Patriarsze Prudy

Na moskiewskie Patriarsze Prudy - skwer, na którym rozpoczyna się akcja "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa - powróci znak ostrzegający przed rozmowami z nieznajomymi. W miejscu tym znak pojawiał się i znikał, wielokrotnie zabierany przez złodziei.

"Zabrania się rozmawiać z nieznajomymi" - głosi podpis pod znakiem zakazu, na którym przekreślone czerwoną linią widnieją sylwetki bohaterów Bułhakowa: Wolanda, Korowiowa i Behemota. To nawiązanie do otwierającego powieść rozdziału "Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi".

Znak jest eksponatem pobliskiego muzeum Bułhakowa. Pracownicy tej placówki nie pamiętają już nawet, ile razy znikał z Patriarszych Prudów - siedem czy może osiem. Raz został odnaleziony w jednym z podwórek na Leninskim Prospekcie. W większości przypadków wielbiciele Bułhakowa przygotowywali i ustawiali koło ogrodzenia przy stawie nowy egzemplarz.

Dyrektor muzeum Bułhakowa Nikołaj Gołubiew powiedział dziennikowi "Moskowskij Komsomolec", że nowy znak jest wykonany z materiałów chroniących przed zniszczeniem i pokryty dodatkową folią ochronną. Pracownicy muzeum uzyskali dla niego nowy status: teraz, po uzgodnieniach z aż czterema miejskimi instytucjami, znak zabraniający rozmów z nieznajomymi został uznany za rzeźbę miejską.

--

Na zdjęciu: Woland i jego ekipa, "Mistrz i Małgorzata", reż. Maciej Englert, Teatr Współczesny, Warszawa 1987 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji