Artykuły

Tychy. Werdykt Jury II TopOFFFestival

TopOffFestival zakończony - jurorzy wyłonili laureatów drugiej edycji festiwalu. Grand Prix otrzymała Komuna Warszawa za spektakl "7 pieśni o awangardzie".

W jednym ze spektakli doceniono inteligentną grę z językiem, kompletność i klarowność formy. W innym uwagę jurorów wzbudziło wysadzenie Polski w powietrze, impet, ironia i oryginalność. Doceniono też odwagę w traktowaniu teatru jako przestrzeni podmiotowej wypowiedzi. Przedstawiamy laureatów drugiej edycji TopOffFestivalu.

W konkursie brało udział sześć zespołów teatralnych. O nagrody walczyły następujące produkcje: "Come True" Michała Stankiewicza i Sceny Roboczej, "Technologia jest Istotą" Cloud Theatre, "Ghost Dance" Teatru Brama, "Zła matka" Dzikiej Strony Wisły, "Bum" Teatru Realistycznego oraz "7 pieśni o awangardzie" Komuny Warszawa.

W czasie konferencji prasowej przed festiwalem Łukasz Drewniak, dyrektor programowy, zauważył, że konkursowe spektakle można podzielić na trzy kategorie. Pierwszą grupę wyróżnia eksperymentalny charakter produkcji - to "Come True" oraz "Technologia jest Istotą". Kolejna kategoria to blok feministyczny, który reprezentowały "Bum" i "Zła Matka". Ostatnią grupę łączy świadome nawiązywanie do awangardy, taka drogę wybrały spektakle "Ghost dance" i "7 pieśniach o Awangardzie".

Po obejrzeniu wszystkich produkcji, jury w składzie: Łucja Ginko, Julia Mark, Weronika Murek i Wojciech Faruga, zadecydowało, że:

- Laureatem 2 edycji TopOffFestivalu zostaje Komuna Warszawa za spektakl "7 pieśni o awangardzie" (na zdjęciu).

UZASADNIENIE: za inteligentną grę z językiem awangardy, kompletność i klarowność formy wchodzącej w interakcje z rzeczywistością.

Nagroda: 10.000 zł

- Nagrodę indywidualną, za reżyserię spektaklu "Zła matka" (Dzika strona Wisły) otrzymuje Karolina Porcari.

UZASADNIENIE: za odwagę w traktowaniu teatru jako przestrzeni podmiotowej wypowiedzi i umiejętność syntezy tego, co formalne i tego, co osobiste. Za radykalność i czułość.

Nagroda: 2.000 zł

- Ze względu na fakt, że regulamin festiwalu nie przewiduje sumowania nagród w ramach jednej nagrody zespołowej przyznano 4 nagrody indywidualne dla: Iwony Koneckiej, Ilony Paluchowskiej, Katarzyny Pągowskiej i Anny Sadowskiej realizatorek spektaklu "Bum" (Teatr Realistyczny) za koncepcję, reżyserię i sceniczną obecność.

UZASADNIENIE: za wysadzenie Polski w powietrze, za impet, ironię i oryginalność.

Nagroda: 2.000 zł dla każdej artystki

Przyznano także Nagrodę Publiczności. Widownia festiwalu wybrała "Come True" w reżyserii Tomasza Stankiewicza (Scena Robocza).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji