Artykuły

Elbląg. Czas na Wiosnę Teatralną i Aleksandry

Dzisiaj rozpoczyna się organizowana po raz siedemnasty Elbląska Wiosna Teatralna. W jej trakcie wystawionych zostanie osiem spektakli. Dzisiaj poznamy także laureatów Aleksandrów, nagród przyznawanych aktorom elbląskiego teatru.

Aleksandry, których pomysłodawcą był dyrektor elbląskiej sceny teatralnej Mirosław Siedler, są nie tylko wyróżnieniem dla aktorów za kreacje aktorskie, ale również upamiętniają wieloletniego dyrektora olsztyńsko-elbląskiej sceny, Aleksandra Sewruka. Są to statuetki z brązu przygotowane według projektu Romana Fusa i Ewy Prelewskiej. Nagrody, w kat. kobieca i męska rola roku, przyznawane są aktorom Teatru im. A. Sewruka. Kapituła Aleksandrów wytypowała trzy kandydatki i trzech kandydatów do tej nagrody.

Wśród aktorek są to: Aleksandra Wojtysiak za rolę Konstancji Weber w spektaklu "Amadeusz", Beata Przewłocka za kreację Helgi Gerhart w spektaklu "Allo, Allo" oraz Maria Makowska-Franceson za rolę Jowity w spektaklu "W Starym Yorku". Wśród aktorów szansę na otrzymanie Aleksandra w tym roku mają: Piotr Boratyński za kreację Wolfganga Amadeusza Mozarta w spektaklu "Amadeusz", Alan Bochnak za rolę Otto von Flicka w musicalu "Allo, Allo" oraz Lesław Ostaszkiewicz za rolę Wiedźmy w bajkowym spektaklu dla najmłodszych "Czarodziejskie krzesiwo". Aleksandry zostaną wręczone także w kategorii Przyjaciel Teatru oraz Najwierniejszy Widz Zbiorowy.

Nagrodzonych poznamy dzisiaj podczas inauguracji 17. Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Rozpoczynające się święto teatru to niepowtarzalna okazja do obejrzenia i zapoznania się z głośnymi i widowiskowymi spektaklami z najlepszych teatrów w całej Polsce.

- Tradycja wiosny teatralnej w Elblągu sięga połowy lat 80. XX wieku. Wzorem lat ubiegłych dokonujemy wyboru repertuar w taki sposób, żeby spełniał on różnorodne oczekiwania widzów: dramat współczesny, klasyczny, musical kabaretowy, farsa, monodram czy spektakl baletowy - mówi Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru im. A. Sewruka w Elblągu.

Elbląska Wiosna Teatralna potrwa do 15 kwietnia. W jej trakcie na dużej scenie elbląskiego teatru zaprezentowanych zostanie osiem spektakli. Festiwal otworzy musical "Allo' Allo". Później, jak zapewniają organizatorzy, napięcie będzie tylko rosło. Miłośnicy sceny obejrzą spektakl baletowy "Giselle" w wykonaniu artystów z Royal Lviv Ballet, a dla melomanów nie zabraknie emocji podczas widowiska muzycznego "Rewia Forever", podczas którego zaprezentowane zostaną największe przeboje musicalowe i muzyki rozrywkowej.

Do Elbląga przyjadą także artyści teatralni z najwyższej półki. Widzowie obejrzą sztukę "Kłamstwo" z udziałem m.in. Joanny Liszowskiej i Wojciecha Malajkata oraz spektakl "Imię" w wykonaniu znanych i lubianych Małgorzaty Foremniak i Szymona Bobrowskiego. Nie zawiodą także ostatnie trzy dni 17. Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Da deskach u Sewruka będzie można obejrzeć spektakl "Kwartet" z udziałem m.in. Jana Peszka i Tomasza Karolaka, a także wysłuchać monodramu "Belfer" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka. Przygotowano także "Sceny miłosne dla dorosłych" w wykonaniu aktorów rodzimego teatru. Będzie to tzw. zielony spektakl, czyli pożegnalne przedstawienie przed zejściem tytułu z afisza. I tutaj emocji także nie zabraknie, bo tradycją zielonych spektakli jest przygotowywanie nieco zmienionych wersji przedstawienia, które zazwyczaj obfitują w moc żartów i gagów.

Kolejne edycje wiosny teatralnej cieszą się w Elblągu dużą popularnością, o czym świadczą kolejki do kas. Na spektakle w ramach tegorocznego festiwalu są jeszcze dostępne bilety, ale trzeba się spieszyć. To już naprawdę ostatnie sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji