Artykuły

Kraj. 8 premier teatralnych kwietnia, na które czekamy

"Bal Manekinów" z Maciejem Stuhrem, "Otchłań" w reżyserii Mariusza Grzegorzka i "Konformista" przeniesiony w przyszłość. Oto najważniejsze premiery teatralne w kwietniu.

1. "OTCHŁAŃ", TEATR IM. JARACZA, ŁÓDŹ

- To prowokacyjny tekst, pełen tajemnicy i niepokoju. Jego akcja rozgrywa się jednocześnie sto lat temu i w odległej przyszłości. Science fiction i retro. Thriller, romans i dramat psychologiczny. Amerykański sentymentalizm i przekraczanie tabu. Mieszanka wybuchowa - mówi o sztuce "Otchłań" Mariusz Grzegorzek. Rektor łódzkiej Filmówki przygotowuje w Łodzi polską prapremierę sztuki Amerykanki Jennifer Haley. Do współpracy zaprosił malarkę Magdę Moskwę (kostiumy) oraz DJ-a Alexa (muzyka). Sam jest też autorem oprawy wizualnej spektaklu. Wystąpią: Marek Nędza, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak, Andrzej Wichrowski i Krzysztof Zawadzki. Premiera 6 kwietnia.

***

2. "BAJKI ROBOTÓW", TEATR IM. J. SŁOWACKIEGO, SCENA MOS, KRAKÓW

Po dwa opowiadania z cyklu "Bajki robotów" i jedno z tomu "Cyberiada" Stanisława Lema sięga Agnieszka Olsten. Czy stworzone przez człowieka maszyny stają się doskonalszą formą istnienia? Jak patrzą na nas roboty? Na Scenie MOS przy Rajskiej 12 w Krakowie obok aktorów pojawi się robot. Współtwórcami przedstawienia są kompozytorka Aleksandra Gryka, autor wideo i światła Robert Mleczko oraz rzeźbiarz i rysownik Olaf Brzeski. Część scenografii powstanie z tego, co na brzeg wyrzuciło Morze Bałtyckie. Premiera 7 kwietnia.

***

3. "KONFORMISTA 2029", ŁAŹNIA NOWA, KRAKÓW

Spektakl inspirowany powieścią Alberto Moravii i filmem Bernardo Bertolucciego. Reżyser Bartosz Szydłowski zapowiada, że przenosi akcję do przyszłości: "Wyruszamy w poszukiwaniu źródeł pogardy, obojętności i anihilacji humanizmu". Dla Łaźni Nowej tekst "przepisał" na scenę Mateusz Pakuła, autorem muzyki jest Dominik Strycharski, a nad choreografią pracowała Dominika Knapik. W obsadzie m.in.: Szymon Czacki, Roman Gancarczyk, Marta Zięba oraz Krzysztof Globisz jako Profesor Quadri. Premiera 20 kwietnia.

***

4. "SALTO W TYŁ", TEATR LUDOWY, KRAKÓW

Maćko Prusak reżyseruje spektakl według "Bajki o Rašce i innych reportaży sportowych" Oty Pavla. Przedstawi w nim postaci czeskich sportowców XX wieku: skoczka - Jiriego Raški, biegacza - Emila Zatopka, kolarzy - Jana Kubra i Jana Veselego i oszczepistki - Dany Zatopkovej. "Salto w tył" nie będzie jednak - jak zapowiadają twórcy - opowieścią o sławie i bogactwie, które dziś głównie kojarzą się z postaciami znanych sportowców. "To historia o ludzkiej niezłomności i pasji. Trudno dziś wyobrazić sobie, by mistrzowie olimpijscy na co dzień pracowali w fabrykach lub klepali biedę, a jedynymi nagrodami, jakie otrzymywali za udział w olimpiadzie, były kajak lub wczasy". Autorką adaptacji jest Marta Giergielewicz, scenografię zaprojektował Andrzej Witkowski. Nie zabraknie szlagierów muzycznych śpiewanych po czesku. Premiera 21 kwietnia.

***

5. "BAL MANEKINÓW", OCH-TEATR, WARSZAWA

Raz w roku, w karnawale, manekiny schodzą nocą z witryn sklepowych i urządzają bal. Tylko w ten sposób mogą poczuć się wolne. Przypadkiem na bal trafia poseł Ribandel. Manekiny, obawiając się, że ich tajemnica zostanie odkryta, obcinają mu głowę. Jeden z manekinów nakłada głowę na swoje barki i tak "przebrany" wyrusza na bal elity politycznej i finansowej kraju. Po "Bal manekinów" Brunona Jasieńskiego - sceniczną groteskę napisaną w latach 30. XX wieku - sięga Jerzy Stuhr, a w podwójnej roli posła i manekina wystąpi Maciej Stuhr. Rzecz o bezradności tych, którzy rządzą, i bezradności tych, którymi się rządzi. O manekinie, który trafił na wymarzony bal ludzi i bardzo się rozczarował. Premiera 27 kwietnia.

***

6. "STRACH", TR WARSZAWA

Małgorzata Wdowik, reżyserka "Piłkarzy" i "Dziewczynek", tym razem zajęła się tematem strachu. Twórcy próbują dotrzeć do źródeł naszych lęków. Szukają ich w opowieściach ludowych i popkulturowych, we wspomnieniach rodzinnych i doświadczeniach politycznych. Tekst napisał Robert Bolesto, autor m.in. scenariusza do filmu "Ostatnia rodzina", a wystąpią m.in.: Dobromir Dymecki, Cezary Kosiński i Agnieszka Żulewska. Premiera 28 kwietnia.

***

7. "AUSGANG", TEATR DRAMATYCZNY IM. SZANIAWSKIEGO, WAŁBRZYCH

Uznany i nagradzany scenograf Mirek Kaczmarek debiutuje jako reżyser. Punktem wyjścia do pracy nad tym spektaklem był komiks "Maus" Arta Spiegelmana. "Ausgang" to - jak zapowiada teatr - "dialogująca z ikonografią "Mausa" historia ludzkości od Genesis do Apokalipsy, leksykon przemocy dla początkujących i średniozaawansowanych". Premiera 27 kwietnia.

***

8."BALLADYNA. WOJNA WEWNĘTRZNA", TEATR POLSKI IM. HIERONIMA KONIECZKI, BYDGOSZCZ

Muzyczna wersja dramatu Juliusza Słowackiego, która jest adresowana do współczesnych nastolatków. Będzie m.in. o rywalizacji między rówieśnikami i manipulacji w mediach społecznościowych. Przedstawienie "Balladyna. Wojna wewnętrzna" reżyseruje Justyna Łagowska, znana scenografka, której prace oglądaliśmy m.in. w spektaklach Jana Klaty czy Remigiusza Brzyka. Muzyczną aranżacją zajął się Robert Piernikowski, współtwórca zespołu "Syny". Premiera 6 kwietnia.

***

Na zdjęciu: Maciej i Jerzy Stuhr, próby do "Balu manekinów" w warszawskim Och-Teatrze

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji