Artykuły

Warszawa. Nowa premiera TR Warszawa już w kwietniu

28 kwietnia o godzinie 19.00 w TR Warszawa odbędzie się premiera spektaklu "Strach" w reżyserii Małgorzaty Wdowik. Autorem tekstu jest Robert Bolesto, autorką dramaturgii Joanna Ostrowska.

Scenografię tworzy Tomasz Mróz, autorką kostiumów i wideo jest Dominika Olszowy, za reżyserię dźwięku odpowiada Katarzyna Szczerba, a za reżyserię świateł - Aleksandr Prowaliński. W spektaklu wystąpią Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Cezary Kosiński, Piotr Trojan i Agnieszka Żulewska. Spektakle przedpremierowe "Strachu" odbędą się 26 i 27 kwietnia 2018 roku. Premiera "Strachu" odbędzie się 28 kwietnia na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8, kolejne pokazy odbędą się 29 i 30 kwietnia.

Strach pojawia się w mgnieniu oka. Twój oddech przyśpiesza. Dłonie stają się lepkie. Ciało sztywne. Czas zwalnia. Słyszysz głosy, których nie powinieneś słyszeć. Widzisz obrazy, których tak naprawdę nie możesz zobaczyć. Czujesz zapach, który nie istnieje. W twoim otoczeniu pojawia się COŚ, czego nikt nie zna. To COŚ jest ci coraz bliższe. Nagle obce COŚ staje się czymś twoim. Prawdziwy koszmar zaczyna się wtedy, kiedy COŚ przestaje istnieć.

Spektakl "Strach" Małgorzaty Wdowik i zespołu to próba dotarcia do źródeł naszych własnych lęków. Twórcy szukają ich w opowieściach ludowych i popkulturowych, we wspomnieniach rodzinnych i doświadczeniach politycznych. Budują z nich świat zawieszony między fantazją a koszmarem sennym, w którym najważniejsza staje się walka o swój strach. Dzięki niemu czujesz się naprawdę wolny. Jednym z kluczowych elementów spektaklu jest jego warstwa dźwiękowa, za którą podąża widz.

od twórców spektaklu:

W świecie strachu opowieścią nadrzędną jest dystopia. Poznajemy świat okropności, które są rezultatem nieodpowiedzialnej polityki danej społeczności. Od rodziny, aż do społeczeństwa. Nikt nigdy nie był bez winy. Wszyscy cierpią tak samo. Strach przed taką przyszłością jest obezwładniający.

Aby lęk dyscyplinował jednostkę wystarczy konsekwencja w dozowaniu bodźców, które uruchamiają najgorsze koszmary: Rób tak, aby to już nigdy się nie powtórzyło. Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym. Nie wychodź przed szereg. Uciekaj!

Strach to wirus, który nie pozwala o sobie zapomnieć. Z jednej strony całkowita utrata kontroli, z drugiej - skomplikowane narracje od baśni do grozy, które utrzymują status quo. W końcu łatwiej przestraszyć się potwora z legendarnego horroru, niż przyznać się, że paraliżuje cię coś, czego nikt nie może zobaczyć. Strach jest wspólny i najczęściej zarządzany z zewnątrz tak, aby nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Jeśli karmisz się strachem, jesteś częścią większej struktury. Jeśli lękasz się tak, jak inni, nigdy nie będziesz sam. Jeśli wiesz, że gdzieś tam mieszka COŚ, to nie dajesz się oszukiwać. Kontrolujesz zamiast być kontrolowanym. Sam decydujesz, kto rządzi strachem. Oswajasz go i masz świadomość, że ten piękny sen może się w każdej chwili skończyć:

Kto mnie zbudził - zapytał bożek

Zbudziła cię ta dziecina

Kto mnie wystraszył

Ta tu dziecina cię zbudziła, i ta dziecina cię wystraszyła

(...)

Dziecina ta sen twój zmąciła.

Przyprowadź mi ją ()*

*Babilońska kołysanka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji