Artykuły

Warszawa. Premiera "Chumesz lider" wg Mangera w Synagodze im. Nożyków

Teatr Żydowski przygotował nowe przedstawienie "Chumesz lider" według wierszy Icyka Mangera. Reżyserem i autorem scenariusza jest Andreia Munteanu z Rumunii. Premiera będzie miała miejsce w środę, w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.

"Muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny" - zapowiedziano "Chumesz lider" na stronie Teatru Żydowskiego.

Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie zbioru "pogodnych, żartobliwych i pouczających wierszy +Chumesz lider+" Icyka Mangera.

"Przedstawił w nich biblijnych bohaterów jako współczesnych mu Żydów z małego miasteczka, jakich wiele było w dwudziestoleciu międzywojennym" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

"Bogata wyobraźnia Icyka Mangera uczyniła Biblię częścią wspólnego polsko-żydowskiego krajobrazu kulturowego. Co ważne, krajobrazu, który za sprawą formy artystycznej stworzonej przez autora, jest dostępny wszystkim - niezależnie od pochodzenia, wieku czy wykształcenia. W ten sposób świat kultury jidysz odnosi się do prawd uniwersalnych dotyczących po prostu człowieka" - czytamy na stronie Teatru Żydowskiego.

"Dodatkowym atutem spektaklu będzie wspaniała muzyka skomponowana przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie" - poinformowano w zapowiedzi.

Autorem scenariusza na podstawie wierszy Mangera i reżyserem przedstawienia jest Andreia Munteanu z Rumunii. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewa Łaniecka, choreografię opracowała Katarzyna Anna Małachowska.

Tłumaczenia literackiego na podstawie przekładów Aleksandry Król dokonała Bella Szwarcman-Czarnota.

Icyk Manger (1901-69) był jednym z najwyżej cenionych liryków żydowskich w XX w., zaliczanym do "poetów Bukowiny" (obok Paula Celana, Rosy Auslaender i Alfreda Margul-Spergela). W latach 1928-38 mieszkał w Warszawie, gdzie opublikował szereg książek, które przyniosły mu sławę i uznanie. Jego utwory znalazły się m.in. w "Antologii poezji światowej" wydanej pod patronatem UNESCO.

W przedstawieniu występują: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Genady Iskhakov, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Katarzyna Post, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Alina Świdowska, Ewa Tucholska, Roksana Vikaluk, Maciej Winkler i Ernestyna Winnicka.

Muzyczny spektakl będzie grany w jidysz z polskimi napisami.

Premiera w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6 w Warszawie - 21 marca o godz. 19. Następny spektakl - 22 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji