Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Musical "Wiedźmin" tryumfuje

Tytuł najlepszego spektaklu minionego roku, a także nagroda dla reżysera i scenografa - w poniedziałek na gali w Teatrze Wybrzeże zorganizowanej przy okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru tryumfował musical "Wiedźmin". Marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdańska nagrodzili zasłużonych dla miasta twórców teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypada w przyszły wtorek (27 marca), co roku oznacza duży zestaw nagród dla twórców teatralnych. W poniedziałek, 19 marca, na uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku wyróżniono najbardziej zasłużonych dla Trójmiasta i regionu twórców.

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska, przyznawaną od 2008 roku, odebrali aktor Teatru Wybrzeże, Philip Heslowe z "Zakochanego Szekspira" - Grzegorz Gzyl, autorka scenografii do spektaklu "Nie wierzę w śmierć" w Teatrze Miniatura Agnieszka Wielewska, oraz kompozytor muzyki m.in. do opery "Sąd Ostateczny" Krzysztof Knittel.

Podczas gali w Wybrzeżu przyznano również Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, które otrzymali Wanda Neumann-Nowicka, zasłużona aktorka Teatru Wybrzeże oraz solista Opery Bałtyckiej Gento Yoshimoto (znany m.in. z "Dziadka do Orzechów"). W tym roku Kapituła nie przyznała Honorowej Nagrody Specjalnej za przedstawienie roku.

Nagrody dla "Wiedźmina"

Najlepszy spektakl natomiast wybrała Kapituła Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. Został nim musical "Wiedźmin" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego, który otworzył sezon 2017/2018 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Kościelniak otrzymał również nagrodę za scenariusz i reżyserię spektaklu, a Damian Styrna za scenografię i koncepcję wizualną widowiskowej sztuki w Muzycznym. Tym samym na konto "Wiedźmina" trafiły trzy teatralne wyróżnienia.

Nagrodę Teatralną marszałka otrzymał również Adam Orzechowski za reżyserię spektaklu "Urodzin, czyli ceremonii żałobnych w czas radosnego święta" przygotowanego z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia gdańskiej sceny.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną dla młodej i rokującej nadziei artystycznej regionalnej sceny, która będzie nosić nazwę "Nagrody Teatralnej im. Jana Ciechowicza", honorując tym samym zmarłego niespełna rok temu polskiego teatrologa. Pierwszym laureatem został aktor Teatru Wybrzeże Piotr Biedroń, którego trójmiejscy widzowie znają z brawurowych ról w spektaklach "Broniewski", "Portret damy", "Płatonow", "Urodzin, czyli ceremonii żałobnych w czas radosnego święta" czy "Zakochany Szekspir".

Swoje nagrody wręczył również Związek Artystów Scen Polskich w Gdańsku, który uhonorował Zofię Bujak-Pieczul, Andrzeja Nowińskiego i Andrzeja Sulimę Popiela. Małgorzata Talarczyk podziękowała również zasłużonym pracownikom trójmiejskich teatrów: Danucie Bartek (Teatr Miejski Gdynia), Renacie Bigus (Teatr Muzyczny Gdynia), Irenie Lewkowicz (Opera Bałtycka) i Irenie Mroczek (Teatr Miniatura).

--

Na zdjęciu: "Wiedźmin", Teatr Muzyczny, Gdynia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji