Artykuły

Warszawa. Wiesław Hejno odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Ta wyjątkowa dziedzina sztuki może poszczycić się wspaniałą tradycją - napisał wicepremier prof. Piotr Gliński w liście do uczestników sobotnich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w Warszawie, podczas których Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymał Wiesław Hejno.

W Teatrze Lalka w Warszawie odbyła się w sobotę uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień z okazji zbliżającego się 21 marca Światowego Dnia Lalkarstwa.

"Organizowane co roku spotkania z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa są świętem podkreślającym rangę, a zarazem artystyczną odrębność teatru lalek. Ta wyjątkowa dziedzina sztuki może poszczycić się wspaniałą tradycją, na którą składają się rozmaite formy widowisk, powstające niemal we wszystkich zakątkach świata" - napisał wicepremier prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

"Polski teatr lalek również wniósł wiele do dziedzictwa tej formy artystycznej, czego najlepszym przykładem pozostaje tradycja szopki krakowskiej" - dodał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Także i współcześnie możemy poszczycić się godnymi podziwu osiągnięciami. To w naszym kraju odbywają się jedne z najważniejszych festiwali teatrów lalkowych. Polskie zespoły odznaczają się imponującą aktywnością i sukcesami na forum międzynarodowym" - podkreślił prof. Gliński w liście, który odczytała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Przedstawiciele MKiDN przekazali na ręce prezydenta Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy POLUNIMA Waldemara Wolańskiego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla nieobecnego na uroczystości wieloletniego dyrektora Wrocławskiego Teatru Lalek, aktora i reżysera Wiesława Hejny.

Z okazji święta światowego lalkarstwa POLUNIMA po raz pierwszy w historii zachęcił do napisania dorocznego orędzia właśnie Wiesława Hejnę.

"Tu jest życie, a to wokół, to jest teatr. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Tak możemy powiedzieć, parafrazując Kaliksta Bałandaszka - bardzo przystojnego blondyna, +znawcę sztuk plastycznych+, postać - z dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza +Oni+, w rozmowie ze Spiką hrabiną Tremendosą" - napisał Hejno, którego przesłanie odczytał aktor Patryk Steczek.

"Teatr powstał z życia, i życie wypełnia teatr. Wzajemne parantele służą samodoskonaleniu. Teatr lalki istnieje od zawsze, bowiem u jego początku znajduje się przedmiot, rzecz, narzędzie - lalka. Ono to ułatwiło człowiekowi komunikację i przetrwanie. (...) W teatrze lalek, obok lalki - aktor, jej animator, rozważa zakamarki rzeczywistości" - podkreślił w orędziu zasłużony lalkarz.

Uczestniczący w uroczystości prezes ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji Olgierd Łukaszewicz przypomniał, że ZASP zrzesza w swoich szeregach 142 artystów lalkarzy.

- Państwo macie bardzo szczególną dziedzinę, co wytwarza między wami bardzo szczególny klimat, którego mogą wam pozazdrościć artyści dramatu" - powiedział.

- Jesteście takim dobrym piecem, przy którym można się ogrzać w naszym ZASP. Bardzo państwu za to dziękuję" - dodał prezes Łukaszewicz, składając życzenia i wręczając dyplom z okazji 50-lecia pracy artystycznej przewodniczącej Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP Henryce Korzyckiej.

Dr Marzenna Wiśniewska w imieniu jury wręczyła doroczną nagrodę Polskiego Ośrodka POLUNIMA "dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza młodego pokolenia". Wyróżnienie to za rok 2017 i nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymał aktor Paweł Kuźma z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Henryka Koszycka w imieniu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP wręczyła dwie statuetki HENRYKA (w kształcie Arlekina) "za całokształt twórczości". Odebrali je reżyserzy Konrad Szachnowski i Waldemar Wolański.

Honorowe dyplomy "w roku stulecia Stowarzyszenia ZASP" przyznano m.in.: Dagmarze Sowie, Pawłowi Chomczykowi, Romanowi Holcowi, Jackowi Pietruskiemu i Tomaszowi Jaworskiemu.

Po zakończeniu uroczystości widzów zaproszono na spektakl stołecznego Teatru Lalka pt. "Król marionetek" w reżyserii Izadory Weiss.

Władze Międzynarodowej Unii Lalkarskiej UNIMA, najstarszej organizacji teatralnej na świecie, ogłosiły w 2002 r. dzień 21 marca Światowym Dniem Teatru Lalek. Pierwszy raz społeczność lalkarska obchodziła swoje święto w 2003 r.

Organizatorami uroczystości były Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy POLUNIMA, Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP i Teatr Lalka w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji