Artykuły

Yokohama. Premiera "G.E.N. VR" Jarzyny na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performatywnych TPAM 2018

W dniach 14 i 15 lutego na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performtywnych TPAM 2018 odbyła się międzynarodowa premiera "G.E.N VR", czyli rejestracji najnowszej polskiej premiery Grzegorza Jarzyny (prem. luty 2017, TR Warszawa).

"G.E.N VR" jest pierwszą rejestracją spektaklu 360 w Polsce. Ta unikatowa na światową skalę innowacyjna produkcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem międzynarodowego grona branży teatralnej, specjalistów i twórców uczestniczących w Międzynarodowych Spotkniach Sztuk Performatywnych TPAM2018 w Yokohamie. Zaraz po premierze "G.E.N VR" TR Warszawa otrzymał zaproszenie, aby pokazać tę wyjątkową realizację na 2018 Segal Center Film Festival on Theater and Performance w Nowym Yorku jeszcze w marcu tego roku. Kolejny pokaz "G.E.N VR" w Japonii odbędzie się 17.02.2018 roku w Kyoto.

TR Warszawa na TPAM2018

W dniach 10-18.02.2018 roku w Yokohamie (Japonia) odbywają się Międzynarodowe Spotkania Sztuk Performatywnych TPAM2018. Jednym z elementów międzynarodowego programu jest prezentacja TR Warszawa, która jest związana z przygotowaniami do promocji polskiego teatru w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych przypadających na 2019 rok. Współorganizatorem prezentacji TR Warszawa na TPAM 2018 jest Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Cultre.pl.

W ramach prezentacji TR Warszawa na TPAM 2018 odbył się pokaz rejestracji telewizyjnej spektaklu "Bzik tropikalny" w reż. Grzegorza Jarzyny, pokaz filmu Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" (prem. 2015, prod. TR Warszawa i Narodowy Instytut Audiowizualny) oraz premiera "G.E.N VR"- rejestracji 360 najnowszej polskiej premiery Grzegorza Jarzyny (prem. luty 2017, TR Warszawa).

TPAM - Tokio Performing Arts Meeting to najbardziej wpływowe spotkanie branży sztuk performatywnych z Azji i Europy. Wydarzenie odbywające się od 2010 roku w Yokohamie łączy formaty festiwalu, prezentacji, wymiany wiedzy i platformy networkingowej. TPAM składa się z dwóch programów: TPAM Exchange i TPAM Fringe, dedykowanego profesjonalistom z branży. W spotkaniu bierze udział około 700 profesjonalistów z branży sztuk performatywnych z ponad 40 krajów oraz japońska publiczność zainteresowana częścią festiwalową. TPAM 2018 programowane jest przez radę złożoną z przedstawicieli: The Japan Foundation Asia Center, Kanagawa Arts Foundation, Yokohama Arts Foundation I PARC - Japan Center, Pacific Basin Arts Communication.

PROGRAM PREZENTACJI TR WARSZAWA W RAMACH TPAM 2018

1) premiera projektu G.E.N. VR

14-15.02 Yokohama

16.02.2018 Osaka

17.02.2018 Kyoto

Rejestracja 360 najnowszej premiery Grzegorza Jarzyny "G.E.N", której premiera odbyła się w lutym 2017 roku w TR Warszawa. Projekt G.E.N VR będzie pierwszą tego typu realizacją teatru 360 w Polsce.

"G.E.N" to opowieść o alternatywnej wspólnocie, której członkowie kontestują rzeczywistość, aby poprzez prowokacje zmienić system, oparty na strachu, manipulacji i zniewoleniu jednostki. Próbując naruszyć system, rozsadzają własną wspólnotę. Czy możliwe jest wylogowanie z rzeczywistości, która nie działa? Spektakl jest odpowiedzią na film Larsa von Triera "Idioci" (1998) o grupie młodych ludzi, którzy udając niepełnosprawnych intelektualnie ośmieszają zachodnie normy społeczne. Istotą G.E.N nie jest krytyka systemu społeczno-politycznego, ale próba refleksji nad naturą człowieka, który mimo postępu cywilizacyjnego i ewolucji nie rozwija się moralnie. To podróż przez kolejne kręgi globalnych systemów, relacji społecznych i partnerskich aż do psychiki jednostki w poszukiwaniu elementarnej cząstki, odpowiedzialnej za przemoc i nienawiść.

Wykorzystanie najnowszej technologii rejestracji audiowizualnej, w połączeniu z autorską wizją reżysera zarówno spektaklu, jak jego adaptacji do produkcji 360, pozwala widzowi na doświadczenie spektaklu z pozycji centrum sceny. Bliskość aktora, immersyjna narracja, innowacyjna forma prezentacji pozwala na odkrywanie kolejnych poziomów interpretacji spektaklu Grzegorza Jarzyny. Twórcy, pracujacy w rozwijajacej sie branzy VR porównuja czesto myslenie o przestrzeni wirtualnej rzeczywistosci i uczestnictwo w niej do immersji teatralnego swiata, załozonego na zawierzeniu rezyserskiej wizji i wrazeniu obecnosci. Wraz z rozwojem technologii spotkanie sztuk performatywnych i narzedzi cyfrowych poszerzajacych ich doswiadczania wydaje sie naturalnym działaniem zapraszajacym tez do teatralnego swiata wychowane w swiecie cyfrowym pokolenia publicznosci. Proponowana teatralna instalacja VR jest połączeniem potencjału rozwoju technologii i teatralnych poszukiwan.

Premiera G.E.N 360 obędzie się w massxmass Future Center, dedykowanym innowacyjnym technologiom dla przemysłów kreatywnych, w ramach kilku pokazów Kina VR na 20 osób.

G.E.N VR

premiera: 14.02.2018, TPAM2018, Yokohama

koprodukcja TR Warszawa i Instytutu Adama Mickiewicza

producent wykonawczy projektu: Mimo.ooo VR

G.E.N VR

reżyseria: Grzegorz Jarzyna

obsada: Edurne Azkarate, Dobromir Dymecki, Natalia Kalita, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Marta Nieradkiewicz, Sebastian Pawlak, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska oraz Michał Litwiniec

REJESTRACJA 360

mimo.ooo

producent: Marcin Łunkiewicz

współpraca producencka: Marlena Przybyszewska

współpraca operatorska: Radek Ładczuk

operatorzy kamer 360: Marek Sobczak, Radek Piotrowski, Paweł Cegielski

koordynacja postprodukcji: Daniel Dadun

panoramy: Emil Brzozowski

montaż: Paulina, Wybierała, Paweł Cegielski

postprodukcja dźwięku: Hubert Szklarski, Piotr Domiński

koordynacja projektu ramach programu XR_TR: Agata Kołacz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji