Artykuły

Łódź. Rozmowy sezonowe w teatrach

Wiosna i maj to czas, w którym w teatrach tradycyjnie odbywają się rozmowy sezonowe. Dyrektorzy decydują o kształcie zespołów aktorskich w nowym roku artystycznym.

Jerzy Zelnik, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi, właśnie prowadzi takie rozmowy, ale o ich rezultacie niechętnie opowiada. - O tym, w jakim składzie spotkamy się po wakacjach, poinformuję dopiero u progu nowego sezonu - mówi dyr. Zelnik. Nieoficjalnie wiadomo, że z teatrem być może rozstaną się dwie osoby z grupy młodych aktorów, których dyrektor Zelnik zatrudnił rok temu: z 12-osobowej grupy ubiegłorocznych absolwentów łódzkiej filmówki odejdą Gerlinde Stażyński i Paweł Kropiński. Ze sceną rozstać się ma również Joanna Sochnacka.

W łódzkim Teatrze im. Jaracza rozmów sezonowych nie ma. Jak się dowiedzieliśmy, dyrektor artystyczny "Jaracza" Waldemar Zawodziński nie przewiduje zmian personalnych. Nikogo nie planuje też zwolnić Kazimierz Kowalski, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Ale w nadchodzącym sezonie będą jednak rozstania. Na emeryturę odejdą: Roma Owsińska, Anna Jeremus, Barbara Panek, Jerzy Wolniak, Tomasz Fitas [na zdjęciu].

- Naturalnie artyści przechodzący na emeryturę będą przez nas zapraszani do udziału w spektaklach, jeśli będzie tego wymagała realizacja - przekonuje Kazimierz Kowalski. Dyrektor opery ma chęć zatrudnienia młodych śpiewaków, jednak - jak mówi - najpierw będzie chciał poznać ich możliwości. - To naturalna droga: najpierw adepci współpracują ze sceną, później, gdy obie strony wyrażą ochotę, współpraca zamieniana jest na stały angaż - dodaje dyr. Kowalski.

Justyna Kołodziej to tegoroczna absolwentka krakowskiej Szkoły Teatralnej, która już dziś rozpocznie pracę w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Młoda aktorka pojawi się na pierwszej próbie spektaklu "Pamiętajmy o ogrodach" w reżyserii Julii Wernio, którego premierę zaplanowano na czerwiec. Ewa Pilawska, dyrektor naczelna teatru, zapewnia, że ze sceną przy ul. Legionów nie rozstanie się nikt z aktorów. - Sądzę natomiast, że nasi widzowie będą poznawać nowych aktorów, z którymi będziemy podejmować współpracę.

Tradycyjnie w stu procentach nowy zespół aktorski pojawi się w Teatrze Studyjnym. Na tej, należącej do szkoły filmowej, scenie, grają przedstawienia dyplomowe studenci ostatniego roku Wydziału Aktorskiego. Życie tych spektakli zwykle nie trwa dłużej niż kilka miesięcy: po uzyskaniu dyplomów młodzi aktorzy wchodzą w dorosłe zawodowe życie i poszukują pracy w teatrach zawodowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji