Artykuły

Warszawa. Zwycięzcy festiwalu TEATROTEKA FEST 2018

"Sprawa Rity G." Jolanty Janiczak w reżyserii Darii Kopiec otrzymała Grand Prix II edycji festiwalu TEATROTEKA FEST. Najwięcej nagród - aż sześć, łącznie z nagrodą dziennikarzy i krytyków - trafiło do twórców spektaklu "Porwać się na życie" Roberta Urbańskiego w reżyserii Michała Szcześniaka. Nazwiska wszystkich laureatów poznaliśmy ostatniego dnia festiwalu podczas uroczystego wręczenia nagród.

W drugiej edycji festiwalu TEATROTEKA FEST, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS i współorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, wzięło udział 10 premierowych ekranizacji spektakli zrealizowanych w 2017 roku w ramach projektu Teatroteka WFDiF.

Siedmioosobowe jury w składzie: Małgorzata Semil (przewodnicząca), Danuta Stenka, Roman Gutek, Michał Walkiewicz, Kalina Zalewska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Wawrzyniec Kostrzewski, zdecydowało o przyznaniu Grand Prix dla najlepszego spektaklu "Sprawie Rity G." - "za brawurę realizacyjną i konsekwencję w wyborze wyrazistych narzędzi współtworzących widowisko". Nagroda w wysokości 15 tys. zł - podzielona w równych proporcjach - trafiła do reżyserki spektaklu Darii Kopiec, autora zdjęć Piotra Chodury, twórczyni muzyki Joanny Halszki Sokołowskiej, odpowiedzialnej za kostiumy Patrycji Fitzet i montażystki Moniki Sirojc. W tym spektaklu doceniono także kobiece kreacje aktorskie. Monika Buchowiec została nagrodzona za pierwszoplanową rolę kobiecą, a ufundowana przez rektora Akademii Teatralnej nagroda dla studenta lub absolwenta tej uczelni, powędrowała do Martyny Byczkowskiej.

Najwięcej nagród - aż sześć - trafiło do twórców spektaklu "Porwać się na życie". Sztuka Roberta Urbańskiego została uznana za najlepszy tekst dramatyczny, a Michał Szcześniak otrzymał nagrodę za reżyserię. Ta "inteligentna i błyskotliwa komedia liryczna" - jak uzasadniało Jury - zdobyła główną nagrodę (w wysokości 3 tys. zł) przyznawaną przez ponad dwudziestoosobowe grono dziennikarzy i krytyków zajmujących się zawodowo tematyką teatralną i filmową. W spektaklu doceniono także muzykę skomponowaną przez Agatę Kurzyk oraz scenografię autorstwa Anny Wunderlich (która otrzymała tę nagrodę także za scenografię do "Sprawy Rity G."). Nagroda za pierwszoplanową kreację męską - za subtelny i wzruszający portret marzyciela-porywacza" - powędrowała do Andrzeja Mastalerza, odtwórcy roli Tadka w "Porwać się na życie".

W kolejnych kategoriach indywidualnych nagród aktorskich zwyciężyli: Anna Januszewska (drugoplanowa rola kobieca) za rolę w spektaklu "Cicha noc" autorstwa Amanity Muskarii w reżyserii Pawła Paszty i Mirosław Baka (drugoplanowa rola męska) za rolę w "Dziecku" Ingi Iwasiów w reżyserii Barbary Białowąs.

W kategorii "najlepsze zdjęcia" wyróżniony został Jakub Burakiewicz za spektakl "Cicha noc". Nagroda w kategorii "montaż" trafiła z kolei do Jakuba Motylewskiego za montaż spektakli "Cicha noc" i "Gardenia". To druga z rzędu nagroda dla Jakuba Motylewskiego (w ubiegłym roku otrzymał ją za montaż "Zakładu Doświadczalnego Solidarność").

Jury zadecydowało o przyznaniu honorowego wyróżnienia dla twórców spektaklu "Gardenia" autorstwa Elżbiety Chowaniec w reżyserii Wojciecha Urbańskiego - "za prostotę środków artystycznych i harmonijną pracę całego zespołu".

Nagrodzony przez festiwalową publiczność został spektakl "Dzielni chłopcy" autorstwa Magdaleny Drab w reżyserii Szymona Waćkowskiego.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom II edycji festiwalu odbyła się w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej.

Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O festiwalu czytaj też na: www.teatroteka.com.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji