Artykuły

Wrocław. "Francuska niespodzianka" w Polskim

14 lutego w Teatrze Polskim premiera sztuki Jeana Poireta "Francuska niespodzianka". Reżyseruje Cezary Morawski.

Sztuki Jeana Poireta cieszą się nieustanną popularnością. Ich głównymi atutami są język, niebanalny temat lub niebanalne ujęcie tematu, komizm sytuacji, ale przede wszystkim komizm słowny. We "Francuskiej niespodziance" klasyczny temat farsy, czyli zdrada małżeńska, jest przedstawiona z nowej perspektywy - z punktu widzenia żony, która nie tylko nie działa konwencjonalnie i nie żąda od razu rozwodu, ale od początku rozgrywa całą sytuację i doprowadza do tego, że jej mąż staje się ofiarą własnych kłamstw.

"Francuska niespodzianka", której premiera odbyła się w Paryżu w 1980 roku, doczekała się również ekranizacji. W filmie w rolach głównych wystąpili Jean-Paul Belmondo, Sophie Marceau i Marie Lafort. W roku 2014 sztukę ponownie wystawiono w Théâtre du Palais-Royal - tym samym, w którym została zagrana po raz pierwszy. Wrocławska wersja będzie drugą w krótkim czasie polską realizacją tej komedii.

W Teatrze Polskim we Wrocławiu reżyseruje ją w przekładzie mieszkającej we Francji wrocławianki Irmy Helt dyrektor Cezary Morawski. Scenografię i kostiumy zaprojektowała kierowniczka Katedry Projektowania Kostiumu na Wydziale Plastyki Teatralnej w Królewskiej Wyższej Szkole Sztuk Dramatycznych (RESAD) w Madrycie Małgorzata Żak. Częścią scenografii będą między innymi namalowane przez nią obrazy. Autorem muzyki będzie utalentowany pianista, kompozytor i aranżer Marcin Partyka. W obsadzie Monika Bolly, Aldona Struzik i Jolanta Zalewska oraz gościnnie Aleksandra Chapko, Martyna Witowska, Marek Feliksiak, Jakub Grębski i Marcin Rogoziński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji