Artykuły

Wrocław. Premiera komedii na Walentynki w Polskim

"Francuska niespodzianka", komedia w reżyserii Cezarego Morawskiego, to najnowsza produkcja Teatru Polskiego we Wrocławiu. Sztuka będzie miała premierę 14 lutego na Scenie Kameralnej.

"Francuska niespodzianka" to sztuka Jeana Poireta - francuskiego dramatopisarza, scenarzysty, reżysera i aktora, jej premiera odbyła się w 1980 r. w Paryżu. Sztuka stała się także podstawą scenariusza do filmu "Wesołych Świąt" z Jean-Paulem Belmondo oraz Sophie Marceau w rolach głównych.

Jak powiedział w czwartek podczas próby medialnej reżyser spektaklu Cezary Morawski, realizując komedię Poireta wprowadził wiele zmian do scenariusza. - Od czasu napisania sztuki zmieniła się energia słowa, my się zmieniliśmy, zmieniło się także nastawienie do słowa "miłość". Poza tym dzisiaj myślimy i reagujemy szybciej, w związku z tym musieliśmy zastosować trochę skrótów - mówił reżyser.

Najnowsza produkcja wrocławskiego teatru przedstawia historię męża, który przyłapany przez żonę z kochanką próbuje zatuszować przed nią cel ich spotkania. Komedia opowiedziana jest z perspektywy żony, która doprowadza do tego, że mężczyzna staje się ofiarą własnych kłamstw. - Sztuka przedstawia klasyczny temat francuskiej farsy, czyli zdradę małżeńską; jest w niej dużo lekkiego humoru oraz fragmentów mówiących o miłości - mówił Morawski.

Reżyser podkreślił, że sztuka była dużym wyzwaniem dla aktorów. - Dialogi są bardzo wartkie, dlatego też aktorów obowiązuje nie tylko znajomość własnego tekstu, ale również kwestii partnerów, tak aby można było bardzo energicznie ze sobą rozmawiać - powiedział.

W główne role wcieli się m.in. Monika Bolly, Marek Feliksiak, Aleksandra Chapko, Martyna Witowska. Autorem muzyki jest pianista i kompozytor Marcin Partyka.

Premiera spektaklu odbędzie się 14 lutego na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji