Artykuły

TVP Kultura. Miesiąc z Kingą Preis

W lutym TVP Kultura zaprasza na trzy spektakle Teatru Telewizji z udziałem Kingi Preis, jednej z najpopularniejszych polskich aktorek. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć przedstawienie "Skowronek" Jeana Anouilha w reż. Krzysztofa Zanussiego, "Prześwit" Davida Hare'a w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz (znakomity duet z Jerzym Trelą) oraz "Przypadek Klary" Dei Loher w reż. Pawła Miśkiewicza.

Kinga Preis jest absolwentką wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jej tytułowa rola w sztuce "Kasia z Heilbronnu" Heinricha von Kleista w reżyserii Jerzego Jarockiego w 1994 roku roku została okrzyknięta przez krytyków jednym z najciekawszych debiutów dekady. Aktorka otrzymała wiele prestiżowych nagród teatralnych i filmowych (m.in. główna nagroda za rolę w "Przypadku Klary" Dei Loher na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, pięć Orłów za role w filmach "Pod mocnym aniołem", "W ciemności", "Komornik", "Wtorek" i "Cisza", nagrody za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za role w filmach "Poniedziałek" i "Komornik" oraz za główną rolę kobiecą w "Ciszy").

Przed emisją spektaklu "Skowronek" (na zdjęciu) Kinga Preis w rozmowie z Wojciechem Majcherkiem opowie o tym, czego szuka w postaciach, które gra i o swoich doświadczeniach pracy we wrocławskim Teatrze Polskim.

"Skowronek", 6 lutego, godz. 20:20

Reżyseria: Krzysztof Zanussi

Jean Anouilh napisał dramat "Skowronek" w 1953 roku i do dziś dzieło to pozostaje jednym z najważniejszych w twórczości pisarza. Spektakl z Kingą Preis w roli Joanny d'Arc miał premierę w kwietniu 2000 roku i był debiutem Krzysztofa Zanussiego w Teatrze Telewizji.

"Prześwit", 13 lutego, godz. 20:20

Reżyseria: Maria Zmarz - Koczanowicz

Kameralny dramat znanego angielskiego dramatopisarza i scenarzysty Davida Hare'a. Jedna doba, jedno pomieszczenie, dwoje dawnych kochanków, których dzieli różnica wieku, środowisk, w których się obracają i postawy wobec życia. Kindze Preis partneruje Jerzy Trela.

"Przypadek Klary", 20 lutego, godz. 20:20

Reżyseria: Paweł Miśkiewicz

Rejestracja sztuki Dei Loher z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ten multimedialny spektakl z muzyką hip-hopowego zespołu Grammatik to gorzka refleksja o pokoleniu trzydziestolatków, którzy na własnej skórze przekonują się, że świat jest bardziej skomplikowany, niż myśleli.

Spektakle Teatru Telewizji w ramach Miesiąca z Kingą Preis na antenie TVP Kultura we wtorki 6, 13 i 20 lutego o godz. 20:20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji