Artykuły

W górę, w dół, na poziomie, zjawisko, czyli kultura roku 2017

Subiektywny przegląd ostatnich 12 miesięcy życia kulturalnego regionu jeleniogórskiego, podparty reakcjami i refleksjami jego uczestników, opiniami Czytelników "NJ" i głosami środowiska twórczego regionu. Wydarzenia w kategorii "Teatr" podsumowuje Urszula Liksztet w Nowinach Jeleniogórskich.

W każdej z kategorii przyjęliśmy jednolite zasady oceny. Etykietą "W GÓRĘ" opatrujemy to, co wybiło się ponad przeciętność, jest najlepsze, najbardziej wartościowe, satysfakcjonujące i warte braw. Etykietą "NA POZIOMIE". wskazujemy to, co swój standardowy poziom trzyma i warte jest zauważenia. Metką "W DÓŁ" opatrujemy działania niskich lotów i te, które dobry poziom tracą, rozczarowują, przez co warte są gwizdów. Znakiem "ZJAWISKA" opatrujemy istotne zdarzenia, osiągnięcia i przebłyski warte uwagi. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne, które wpływają bądź istotnie wpływać mogą na życie regionu, wzbogacając je bądź obniżając jego wartość.

TEATR

Etykieta "W GÓRĘ". Teatralna i okołoteatralna działalność Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Bezdyskusyjnym wydarzeniem artystycznym był Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA, organizowany przez zespół JCK pod kierunkiem Łukasza Dudy. Zrealizowana z rozmachem impreza zgromadziła artystów różnych profesji z Polski i Niemiec; odbywały się nie tylko spektakle teatralne, lecz także warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne. Było znakomicie.

Etykieta "W GÓRĘ". "Domówka" według "Requiem dla gospodyni" W. Myśliwskiego, w reżyserii Łukasza Dudy, zrealizowana przez grupę STA-ART działającą przy JCK. Przedstawienie zasłużenie uznane zostało za najlepszy spektakl teatralny sezonu uhonorowane "Srebrnym Kluczykiem".

Etykieta "W GÓRĘ". Spektakl "Deja vu, czyli windą do nieba" Teatru Naszego Jadwigi i Tadeusza Kutów otrzymał pierwszą nagrodę XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych "Letnia Scena 2017", zorganizowanego przez Dom Literatury w Łodzi. Nic dziwnego. Twórcy niezwykłej sceny w Michałowicach przypomnieli, że potrafią robić dobry, mądry teatr, wykraczający poza ramy dobrze sprzedającej się rozrywki. Także za to oraz za świetnie role w "Deja vu..." Jadwiga i Tadeusz Kutowie nagrodzeni zostali ubiegłorocz-"Srebrnym Kluczykiem". Brawo!

Etykieta "NA POZIOMIE". Zdrojowy Teatr Animacji na stałym dobrym poziomie. W 2017 rok wystartował z premierą dla dorosłych - musicalem "Na otwartym sercu" Pichlaka/Szreniawy w reżyserii Bogdana Nauki. Spektakl inteligentny, dowcipny, teksty napisane ze znajomością rzeczy i sporą dawką humoru, oddają realia polskiej służby zdrowia. "Przygody Koziołka Matołka", to spektakl nie tylko dla dzieci - z czytelnymi odniesieniami do współczesnej rzeczywistości i kilkoma zapadającymi w pamięć scenami, może być zaakceptowany także przez dorosłych.

Etykieta "NA POZIOMIE". Trzecia premiera w 2017, tym razem bardzo współczesnego tekstu -"Chodź na słówko" Maliny Prześlugi, czyli zabawy słowami - przewrotne i zaskakujące.

Etykieta "W DÓŁ". Teatr im. Cypriana Kamila Norwida. Trudno powiedzieć, dokąd zmierza "Norwid" pod dyrekcją tandemu Wnuk/Jędrzejczak, bowiem kiedy przeanalizujemy repertuar tej instytucji (choć, tak naprawdę, niewiele jest do analizowania), łatwo daje się zauważyć, że ta szacowna ongiś scena zaczyna oscylować w stronę impresaryjnego repertuaru prezentowanego np. w Hotelu Gołębiewski. Zupełny brak dramaturgii współczesnej, choćby w formie czytań performatywnych, plany likwidacji Sceny Studyjnej, każą się zastanowić nad przyszłością tego teatru po remoncie. A swoją drogą, co z tym remontem... Ach - nie zapominajmy, że jest jeszcze trzeci dyrektor w tym teatrze - od planów projektowo/remontowych właśnie!

Etykieta "W DÓŁ". Pierwszy spektakl roku 2017 - Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich" utonął w mnogości gadżetów, pomysłów, kamer i dymów. Zostały w pamięci może dwie sceny i dwoje aktorów. Kolejna premiera - "Ania z Zielonego Wzgórza" to sprawdzone widowisko dla grzecznych dziewczynek i popis Anny Ludwickiej-Mania w roli tytułowej. We wrześniu nastąpiła inauguracja tymczasowej sceny w Kinie Grand, czyli "Najdroższy" F. Vebera. Znane, sprawdzone - raczej pewniak z kilkoma znakomitymi rolami. Odbył się (na szczęście) Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. A Jeleniogórskie Spotkania Teatralne nie odbyły się wcale!

Etykieta "ZJAWISKA". Krzysztof Rogacewicz, opromieniony zaoceanicznymi sukcesami nie osiadł na laurach, tylko założył nowy teatr. Teatr VERBUM znalazł siedzibę w Jeleniogórskim Centrum Kultury i pokazał swoją pierwszą premierę - "Łysą śpiewaczkę" E. Ionesco. Niezawodowi aktorzy poradzili sobie znakomicie z trudnym materiałem, pozostaje więc tylko czekać na następne spektakle.

Etykieta "ZJAWISKA". Dwie nagrody dla aktorek - Anna Ludwicka-Mania zwyciężyła w plebiscycie publiczności na najpopularniejszego artystę regionu jeleniogórskiego, organizowanym przez redakcję NJ a Julia Łukowiak [na zdjęciu] otrzymała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut sezonu 2016/2017. Aktorka została nagrodzona za rolę Kasandry w "Odprawie posłów greckich" Teatru Norwida.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji