Artykuły

Spotkanie dwóch teatrów

"Trwajcie w tym, co robicie", "jesteście niesamowici", "gdzie i kiedy można was jeszcze zobaczyć" - to tylko niektóre słowa od wyraźnie poruszonej publiczności, która 16 marca obejrzała "Mątwę" w wykonaniu Teatru Exodus.

Tego wieczoru zespół z Ciechanowa, działający od 7. lat przy Centrum Kultury i Sztuki, zaprezentował się w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Sam teatr powstał w 1985 roku, wtedy właśnie mijało 100 lat od urodzin Witkacego.

Sztukę w reżyserii Katarzyny Dąbrowskiej obejrzał komplet widzów. Przedstawienie zostało wyprzedane do ostatniego miejsca. Gospodarze zadbali o profesjonalną promocję. W wielu punktach miasta rozwieszone były plakaty zapraszające na przedstawienie. Nie brakowało też ulotek i zapowiedzi prasowych. Grupa pojechała do Zakopanego w 16-osobowym składzie. W obsadzie wystąpili: Michał Wulczyński, Anna Goszczyńska, Cezary Kaźmierski, Aleksandra Żebrowska, Katarzyna Stańczak, Bożena Zagórska, Mariusz Lewandowski, Mariola Szczygielska, Monika Buraczyńska, Olga Wachnik oraz debiutująca w Exodusie Jolanta Elak.

Po przedstawieniu zespół został zaproszony przez dyrektora i reżysera zakopiańskiego teatru Andrzeja Dziuka do kawiarni (gdzie znajduje się kameralna Scena A. Bazakbala) na symboliczną lampkę wina i wspólną dyskusję. W trakcie rozmowy, w której uczestniczyła też aktorka Teatru Witkacego Dorota Ficoń, z obu stron wyrażono wolę dalszej współpracy. - Na przestrzeni lat niezależnie od siebie, oni w Zakopanem, my w Ciechanowie, zmagaliśmy się z dramatami Witkacego. Mamy różne doświadczenia. Myślę, że w pewnym momencie staliśmy się siebie ciekawi. To bardzo cenne, że udało nam się doprowadzić do tego spotkania. Z drugiej strony pokazanie naszego przedstawienia w miejscowości, w której przebywał i tworzył Witkacy zawsze leżało w sferze naszych ambicji. Przyjechaliśmy do teatru jego imienia jak do siebie - powiedziała K. Dąbrowska.

7 osób z zespołu zamieszkało w samym teatrze (dawnym sanatorium doktora Andrzeja Chramca, gdzie w pierwszej połowie XX wieku zjeżdżała się elita intelektualno-artystyczna), 10 - w Hotelu "Chałubiński", będącym częścią tego samego budynku. Podczas 3-dniowego pobytu grupa odwiedziła symboliczny grób Witkacego na Pęksowym Brzyzku oraz jego dom na Antałówce.

Koszty podróży Teatru Exodus do Zakopanego poniosły ciechanowskie spółki miejskie: Zakład Komunikacji Miejskiej, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji