Artykuły

Gdańsk. Premiera "Krainy Śpiochów" w Miniaturze

Na karnawał Teatr Miniatura proponuje pełen wdzięku spektakl dla dzieci od 3 lat o trudnościach z zasypianiem. 13 stycznia o 17 premiera "Krainy Śpiochów" Marty Guśniowskiej, stworzonej przez grono znakomitych artystów z Polski i Litwy.

Królewna Śpioszka nie może zasnąć, bo prześladują ją senne koszmary. W końcu jej tacie, Królowi Śpiochowi, nie pozostaje nic innego, jak tylko ruszyć w drogę, żeby znaleźć rozwiązanie. Pełną humoru opowieść stworzyła Marta Guśniowska, jedna z najbardziej popularnych polskich autorek sztuk dla dzieci, która do tej pory doczekała się ponad 50 realizacji scenicznych swoich tekstów, także za granicą.

Przedstawienie reżyseruje Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wykładowca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Do współpracy zaprosił wybitnych litewskich artystów - scenografkę Giedr Brazyt i kompozytora Antanasa Jasenkę - którzy mają na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Oskaras Koršunovas czy Eimuntas Nekrošius. W Polsce doceniono ich podczas 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych w 2015 roku, kiedy Giedr Brazyt została uznana za najlepszą scenografkę w kategorii "Małe WST", a Antanas Jasenka za najlepszego kompozytora festiwalu. Oboje pracują naukowo - Giedr Brazyt na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Antanas Jasenka na Wydziale Nauk Społecznych, Sztuki i Przedmiotów Humanistycznych na Uniwersytecie Technicznym w Kownie. Do grona twórców dołączył jeszcze znakomity animator i ilustrator Mantas Bardauskas, który stworzy animacje do spektaklu.

***

Jacek Malinowski

Reżyser i autor scenariuszy, profesor zwyczajny na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Od 2005 roku czynny zawodowo jako reżyser pracował w wielu teatrach w kraju i za granicą (Węgry, Słowacja, Litwa), w których zrealizował ponad 50 premier. Od 2012 roku dyrektor naczelny i artystyczny Białostockiego Teatru Lalek.

-

Marta Guśniowska

Absolwentka filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i najczęściej obecnie wystawiana autorka sztuk dla dzieci. Po studiach związana z poznańskim Teatrem Animacji i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, od 2007 roku pracuje jako dramaturg w Białostockim Teatrze Lalek. Debiutowała w roku 2005 na scenie poznańskiego Teatru Animacji sztuką "Baśń o Rycerzu bez Konia", od tamtej pory doczekała się ponad pięćdziesięciu realizacji swych tekstów, także za granicą (m.in. na Węgrzech i Słowacji) i współpracuje z większością teatrów lalek w Polsce. Jest wielokrotną laureatką licznych konkursów, w tym "Szukamy polskiego Szekspira" stowarzyszenia ASSITEJ, Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka. Została odznaczona Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

-

Giedre Brazyte

Litewska scenografka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Monumentalnego i Scenografii Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2010 roku pracuje jako docent na ASP w Wilnie, prowadząc zajęcia ze studentami scenografii. Od 1999 roku współpracuje z teatrami dramatycznymi, muzycznymi i lalkowymi na Litwie, Słowacji i w Polsce. Stworzyła scenografię do około 50 spektakli na Litwie i za granicą, za które wielokrotnie była nagradzana (m.in. laureatka nagrody "Fortune"). W 2015 roku została uznana za najlepszego scenografa i twórcę lalek podczas 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych w kategorii "Małe WST". Brazyt współpracuje z uznanymi reżyserami z Litwy (Jonas Vaitkus, Oskaras Koršunovas) i Polski (Jackiem Malinowskim, Ewą Piotrowską). Jej prace scenograficzne były trzykrotnie prezentowane na Międzynarodowej Wystawie Scenografii Praskie Quadriennale.

-

Antanas Jasenka

Jeden z najbardziej interesujących kompozytorów i artystów dźwięku współczesnej sceny europejskiej. Absolwent Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru; docent na Wydziale Nauk Społecznych, Sztuki i Przedmiotów Humanistycznych na Uniwersytecie Technicznym w Kownie (Litwa). Dotychczas skomponował muzykę do ponad 80 spektakli, pracując z teatrami z Litwy, Polski, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Łotwy i Grecji. Współpracuje z uznanymi reżyserami z Litwy (Oskaras Koršunovas, Eimuntas Nekrošius i Yana Ross) i Polski (Jacek Malinowski, Ewa Piotrowska). Laureat wielu nagród na Litwie i za granicą, m.in. w 2015 roku został uznany za najlepszego kompozytora 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych. W latach 2010-2015 był dyrektorem artystycznym jednego z największych festiwali muzyki elektronicznej w krajach nadbałtyckich, Young Music.

-

Mantas Bardauskas

Artysta video, absolwent Wileńskiego Kolegium Technologii i Projektowania. Współpracuje przy realizacji spektakli z teatrami na Litwie i w Polsce.

---

Bilety w cenie 24 zł normalny, 20 zł ulgowy, 30 zł bilet na premierę do nabycia w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu. Na spektakle weekendowe bilety można nabyć online na www.interticket.pl | Rezerwacja biletów: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji