Artykuły

Olsztyn. Premiery na koniec i początek roku

Koniec roku w Teatrze Jaracza zakończy widowiskowa premiera. To "Wiele hałasu o nic", komedia Szekspira w reżyserii Andrzeja Majczaka. Sztuka wystawiana będzie też w sylwestra. A w nowym roku teatr zaprasza na Czechowa i Witkacego.

Już można sobie ostrzyć zęby na Szekspira! Premiera już piątek. Spektakl "Wiele hałasu o nic" przygotowuje Andrzej Maj-czak, reżyser znany olsztyńskiej publiczności z realizacji "Operetki" i "Kartoteki". Tym razem sięgnął po szekspirowską komedię.

Na Sycylię do domu Leona-ta przyjeżdża książę Claudio wraz z przyjaciółmi. Claudio zakochuje się w pięknej Hero - córce gospodarza. Towarzystwo wspólnie się bawi, planując ślub Claudia i Hero, a przy okazji swata dwójkę indywidualistów o ciętych językach: Beatrice i Benedicka.

Obie pary stają się przedmiotem dworskich intryg i manipulacji. I o mało nie dochodzi do tragedii. Czy na scenie będzie sycylijski klimat? Reżyser zapewnia, że tak. Elementy scenografii, zaprojektowanej przez Urszulę Czernicką, pokrywają pastelowe, ale nieco złamane kolory. Z dyskretną elegancją noszą się sycylijscy arystokraci, pasjonujący się grą w tenisa. Z kolei barwy strojów bohaterek są bardzo intensywne i żywe. Odpowiada to poniekąd zamiarom reżysera. - Starałem się połączyć ogień z wodą -powiedział na konferencji prasowej. - Połączyć opowieść o naturze uczuć i namiętności z lekkością karnawałowej zabawy. Liczę, że widzów będzie bawił komizm niektórych scen. Inne będą dramatyczne, bo taka jest ta historia, ale większość będzie lekka, komediowa, wręcz blazeńska. Staramy się pokazać różnorodność świata.

Cezary Ilczyna, który wcielił się w Leonata, pokreślił, że w sztukach Szekspira nie jest najważniejsza intryga czy anegdota, ale język i przenikliwość. - Szekspir pokazuje człowieka, a my dostrzegamy w nim siebie -mówił.

Reżyser dodał, że starał się skondensować szekspirowską komedię. Nie tylko ją skrócił do dwóch godzin, ale też zdynamizował, wykorzystując teatralne urządzenia - scenę obrotowa i zapadnie. - Bawimy się teatralną maszyną -tłumaczył Majczak.

"Wiele hałasu o nic" można będzie obejrzeć na specjalnym sylwestrowym pokazie. Z kolei w środę 3 stycznia po spektaklu, odbędzie się "Lekcja Żywego Teatru". Będzie to spotykanie z twórcami przedstawienia oraz aktorami, a więc okazja do rozmowy o pracach nad spektaklem. Spotkanie poprowadzi jeden z najbardziej opiniotwórczych krytyków teatralnych w Polsce -Jacek Wakar.

W przedstawieniu występują m.in. Agnieszka Castellanos-Pawlak, Agnieszka Giza, Katarzyna Kropidłowska, Dawid Dziarkowski, Maciej Mydlak, Marcin Kiszluk, Aleksandra Kolan, Maciej Mydlak i Grzegorz Jurkiewicz. W roli Hero zobaczymy absolwentkę Studium Aktorskiego, Alicję Piątek. Muzykę do spektaklu przygotował Marcin Rumiński.

Już w styczniu czekają nas dwie premiery. Pierwsza to spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego "Tęsknota" według Antoniego Czechowa - dramatów "Trzy Siostry", "Wujaszka Wani", "Wiśniowego sadu" oraz jego opowiadań. Autorem scenariusza jest Andrzej Prokop, przedstawienie reżyseruje Piotr Sieklucki. Z kolei na scenie kameralnej zobaczymy "Kurkę Wodną" Witkacego w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji