Artykuły

Warszawa. Laureaci konkursu na projekt libretta i muzyki do baletu dla dzieci

Znamy W marcu 2018 roku Stowarzyszenie Autorów ZAiKS obchodzić będzie jubileusz stulecia swego istnienia. W ramach przygotowań do uroczystych obchodów setnej rocznicy działalności, w Międzynarodowym Dniu Teatru, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłosiło konkurs na projekt libretta i muzykę do baletu dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

To jedna z wielu inicjatyw uświetniających zbliżający się jubileusz - wyjątkowa, bo do tej pory nie było otwartego, ale też promującego interdyscyplinarność, konkursu w tej dziedzinie.

Do pierwszego etapu konkursu wpłynęły 24 oryginalne, nigdy wcześniej niepublikowane i niewystawiane projekty, z których jury w składzie: Maciej Wojtyszko (przewodniczący), Agnieszka Lubomira Piotrowska, Miłosz Bembinow, Edward Pałłasz i Zofia Rudnicka do drugiego etapu zakwalifikowało sześć. Każdy z laureatów pierwszego etapu otrzymał jednorazowe stypendium i możliwość dwutygodniowego pobytu w wybranym przez siebie terminie w dowolnym domu pracy twórczej Stowarzyszenia Autorów. Wszyscy wyróżnieni skorzystali z możliwości komfortowej pracy z artystami z różnych dziedzin i pracowali nad projektami w zespołach (większość w składzie: dramaturg, kompozytor, choreograf i scenograf).

W dniach 19-20 listopada w Konstancinie odbył się drugi etap konkursu. Jury w składzie: Zofia Rudnicka (przewodnicząca), Agnieszka Lubomira Piotrowska, Ewa Wycichowska, Miłosz Bembinow, Edward Pałłasz i Dariusz Miłkowski pierwszą nagrodę przyznało projektowi "Królowa kwiatów z Aleppo" z librettem Pawła Szumca i muzyką Aleksandra Brzezińskiego. Drugą nagrodę otrzymała "Pustynia Strusi" z librettem Natalii Babińskiej i muzyką Piotra Wróbla. Trzecią nagrodę przyznano "Brakującemu ogniwu" z librettem Agaty Wieczyńskiej-Krawiec i muzyką Anny Marii Huszczy. "Zielony pogrzeb" z librettem Tomasza Jękota i muzyką Daniela Pigońskiego oraz "Księżniczka z deszczu" z librettem Liliany Bardijewskiej i muzyką Jerzego Derfla otrzymały wyróżnienia.

Pomysły w drugim etapie prezentowane były nie tylko w obecności jury, ale także zaproszonych dyrektorów instytucji związanych z baletem, co, mamy nadzieję, stworzy możliwość szybkiego pojawienia się nie tylko zwycięskich pomysłów na scenicznych deskach, tym bardziej, że większość librett ma już pełne partytury. Wszystkie projekty prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, zaskakując pomysłowością i wrażliwością, a przede wszystkim mądrym podejściem do młodego odbiorcy. Co szczególnie cieszy to fakt, że twórcy wykazali się odwagą w wyborze poruszanych tematów: wojny i uchodźctwa ("Królowa kwiatów z Aleppo"), śmierci i łańcucha przemian w naturze ("Zielony pogrzeb"), autyzmu ("Brakujące ogniwo"), wykluczenia i akceptacji inności ("Pustynia Strusi"). Równie ciekawe i oryginalne były pomysły muzyczne (np. balet na combo jazzowe - "Pustynia Strusi", ciekawe, nowoczesne opracowanie muzyki arabskiej - "Królowa kwiatów z Aleppo", czy aranżacje w stylu lat 80. na starych instrumentach - "Zielony pogrzeb").

Wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom konkursu na projekt libretta i muzykę do baletu dla dzieci odbyło się w siedzibie ZAiKS-u, przy ul. Hipotecznej 2, w poniedziałek 11 grudnia 2017 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji