Artykuły

Warszawa. Julia Łukowiak odebrała Nagrodę im. Andrzeja Nardellego

Tegoroczną Nagrodę im. Andrzeja Nardellego, przyznawaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski, przyznano Julii Łukowiak; doceniono ją za rolę w spektaklu "Odprawa posłów greckich".

Łukowiak nagrodzono za rolę Kasandry w spektaklu "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w reżyserii Szymona Kaczmarka, wystawianym na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

- Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Jest ona dla mnie o tyle ważna, że pojawiła się w takim momencie, kiedy ja teatralnie już nic nie robię. "Odprawa posłów greckich" była moim jedynym spektaklem jak na razie, po ukończeniu szkoły, więc daje mi motywację, żeby się nie poddawać - powiedziała laureatka podczas poniedziałkowej uroczystości, która odbyła się w siedzibie ZASP.

Jak podkreślono w laudacji "to, co zostaje w pamięci każdego widza z tego przedstawienia, to nie tylko muzyka i współczesna forma dramaturgiczna (...), ale niezwykła rola Kasandry, w którą tak wyraziście wcieliła się bardzo młoda aktorka, dając jej niezwykłą dojrzałość poprzez środki artystycznego wyrazu i wielkie możliwości swojego - jak na jej wiek - talentu", a "młoda Julia Łukowiak gra jak wielkie (...) stare aktorki powojennego teatru".

Szczególną uwagę zwrócono ma monolog Kasandry w wykonaniu Łukowiak, mającej "wielki, dramatyczny talent". "Jej talent nie zgaśnie, nie wypali się; niewielu tak młodych, zdobywających dopiero swój warsztat aktorski, potrafi utrzymać się w tak trudnym, przeszło dwudziestominutowym monologu" - uznano.

Łukowiak jest tegoroczną absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Zagrała m.in. rolę Alicji w spektaklu "Opowieść o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki, w reżyserii Marcina Hycnara, pokazywanym na XXXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Wśród pozostałych nominowanych znalazły się: Magdalena Celmer za rolę Filipinki Magdalene w "Żonach stanu, dziwkach rewolucji albo uczonych białogłowach" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a także Pamela Adamik za rolę Aktualnej Kobiety w "Innych rozkoszach" wg Jerzego Pilcha, w reżyserii Artura Więcka na scenie krakowskiego Teatru STU.

Nagroda im. Andrzeja Nardellego, objęta honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, przyznawana jest od 1999 r. za najlepszy debiut aktorski na scenach polskich teatrów dramatycznych. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Barbara Kałużna, Paulina Kinaszewska, Anna Sarna, Anna Piróg, Kamila Wojciechowicz, Marcin Hycnar, Jakub Firewicz, Bartłomiej Baczyński czy Agnieszka Skrzypczak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji